Juliana Fischerová díky svému blogu Maškrtnica.cz v Česku oživila tradici pečení domácího pečiva z kvásku. Pekařka a novinářka, kterou jsme letos zařadili na seznam 30 pod 30, společně s blogerkou Zuzanou Dvořáčkovou rozjela i online projekt #nalovuskocarkem vyhledávající pražské podniky, které jsou na malé děti připravené. 

Nebudeme vám nic namlouvat. Chcete pracovat s dítětem? Dokud jsou miminka malá a opravdu kočárková, vezmete zavděk jakýmkoli prostorem, kde se dá spící dítě rychle zaparkovat nebo odložit z nosítka na dostatečně široký gauč. Jako milý bonus stačí přebalovací pult.

S většími, golfovými dětmi už to má jiné grády, chce to obávaný dětský koutek. Ani jeho existence vám čas pro sebe či práci nezajistí, ale můžete doufat minimálně v to, že zvládnete vypít kávu a odepsat na pár e-mailů.

Králík v rádiu

Hybrid mezi resturací, hernou a kavárnou. Pokud chcete alespoň na chvilku opravdu pracovat, dá se domluvit i krátkodobé hlídání. Pokud chcete být přítomni, můžete sedět blízko skleněné zástěny nebo na kraji herny a jen letmo pozorovat, co se uvnitř děje.

V Králíkovi není jen kout, dětem patří celá klimatizovaná půlka kavárny a dvorek s bazénkem.

Platí se odehrané hodiny a vaše konzumace, případně je vyšší sazba za „hlídání“, pokud se potřebujete opravdu odpojit. Od dítěte, ideálně samostatného. Na malá batolata při obvyklém množství nemusí být kapacita. Bonusem oproti většině podobných míst je plnohodnotná kuchyně, takže jde o ideální místo na oběd.

Králík v rádiu, Křižíkova 55/65a, Karlín

Pizza Nuova

Oblíbená klasika, když se chcete najíst a přitom zabavit i potomky. Kočárek je možné vyvézt bočním chodem vlevo od hlavního. I když to nevypadá, výtah staví přímo v chodbě restaurace.

Neapolská pizza, ochotný personál, schopnost upravit menu pro matky alergičky a velký dětský koutek. Sice ho najdete v tmavší části restaurace, ale s dětmi je to někdy temné, takže to sedí. Doporučuji rezervovat předem místo poblíž, pokud vyrazíte s dětmi, a naopak co nejdál, když pomýšlíte na klid!

Pizza Nuova, Revoluční 655/1, Staré Město

LeMarket Hlídárna

Všichni se snažíme být super rodiči, ale někdy to prostě s dětmi nevyjde a je třeba zajistit náhlé hlídání. Na tohle odpovídá ojedinělý koncept Hlídárny nedaleko Národního divadla. Funguje jako taková imaginární teta, kterou bychom si všichni občas přáli – ta, která stále sedí ve svém bytě a jen čeká, jestli náhodou nezavoláte.

A vy zavoláte nebo nakouknete, jestli je místo, předáte dítě (berou i miminka, pokud vydrží nějakou dobu bez mléka nebo s lahvičkou) a odběhnete na schůzku nebo si sednete do vedlejší oddělené coworkingové místnosti s vlastnoručně uvařeným čajem nebo kafem. Nezapomeňte jen zavírat dveře.

Chůvy zvládají dítě i uspat třeba v nosítku podle toho, jak je zvyklé, takže můžete počítat i s delšími časovými úseky. Kromě hlídání je součástí konceptu i designový obchod s krásným dětským zbožím od českých a slovenských tvůrců, se kterým si děti hrají i uvnitř – a to se vyplatí.

LeMarket Hlídárna, Ostrovní 7, Nové Město

Café Jedna

To je kavárna, kde naleznete potřebný pracovní prostor pro sebe i dítě. Zatímco schůzujete nebo ťukáte do počítače u jednoho z mnoha stolků, menší dítě se při troše štěstí i samo zabaví v hracím koutku. Pokud potřebuje vaši přítomnost, stačí přisednout na koberec či přilehlé schody.

Místa je v obrovském prostoru Veletržního paláce opravdu dost a ještě jsem nezažila, že by se tu nad rozverným dítkem někdo pohoršoval. Kavárna poskytuje příjemný prostor nejen pro svobodomyslné rodiče, přičemž kromě výběrové kávy a chutného občerstvení nezapomíná na praktické věci, jako je wi-fi, dětská jídelní židlička nebo přebalovací pult.

Café Jedna, Dukelských hrdinů 530/47, Letná

Obývák

Podobnou atmosféru naleznete také v kavárně Obývák, náležející k divadelnímu Studiu Alta. Nachází se kousek od Výstaviště a poskytuje svým návštěvníkům včetně rodičů příjemné pracovní útočiště.

Bohatě vybavený dětský koutek se dokonce zavírá malými vrátky, takže je jistá šance, že nebudete muset být nonstop ve střehu, jestli vám dítě zrovna neleze někde po cizím stole. A i kdyby, nebude to asi zase takový problém.

Ne nadarmo je součástí kavárny také sdílená kancelář, která je chytře umístěna v patře. Doporučuji zejména rodičům, kteří se potřebují při práci trochu uvolnit.

Obývák, Studio Alta, U Výstaviště 21, Holešovice