V investičním vehiklu miliardáře Tomáše Krska začala pracovat už při škole. Ve svých pětadvaceti letech už v BHM coby finanční ředitelka skupiny spravovala přes deset miliard. Dnes je jí devětadvacet a Miroslava Beťková působí jako finanční ředitelka skupiny CSCP. A ve světě financí má velké plány.

„Moje první brigáda byla ve vinařství a v meruňkovém sadu mé rodiny. Bylo tam hodně práce, každý rok vinobraní a v létě jsme skoro každé ráno s velkými bednami jezdili a meruňky prodávali u silnice,“ vzpomíná Beťková na teenagerské roky, kdy jí ještě svět financí připadal vzdálený.

Rodačka z Jižní Moravy totiž původně snila o kariéře advokátky. „Když jsem přemýšlela, kam budu v kariéře směřovat, finance mě ani nenapadly. Došlo mi to až těsně před výběrem vysoké školy, vlastně mě docela bavila matematika a taky mi šla. Intuitivně jsem proto dala přednost ekonomii před právem,“ vypráví letošní členka výběru Forbes 30 pod 30.

Dát na šestý smysl se nakonec vyplatilo, Beťková se ve financích prosadila a už během studií prošla investiční skupinou Verdi Capital investorky Kateřiny Zychové či investiční skupinou miliardáře Tomáše Krska, BHM Group.

Od loňska je pak ve vedení Czechoslovak Capital Partners známou pod zkratkou CSCP, tedy investiční skupiny spravující majetek několika investorů a řídících partnerů Havel & Partners v čele s Jaroslavem Havlem.  

Dnes vystudovaná ekonomka přitom začínala na asistentské pozici. Investorka se zkušenostmi z Wall Street Kateřina Zychová tehdy do relativně nové investiční skupiny Verdi Capital hledala administrativní výpomoc. Mladá studentka pražské VŠE se o pozici přihlásila a do skupiny, která dnes investuje především do zemědělství a obnovitelných zdrojů, nakonec nastoupila.

„Spolužačka znala tamního analytika a do skupiny mě doporučila. Já jsem byla v druháku a Kateřina se vrátila z Ameriky a hledala někoho, kdo by jí pomohl s agendou kolem. Tak jsem to zkusila,“ vzpomíná Beťková s tím, že původní dvacetihodinový úvazek se brzy rozrostl a práce nakonec zabírala většinu jejího volného času.

Od Zychové se dle svých slov naučila, že není nutné bát se prosadit v mužském světě a že je nutné budovat si i svoji nezávislost.

Z Verdi Capital pak plynule přešla do BHM Tomáše Krska, obchodního partnera investorky Zychové, jehož skupina původně sídlila hned vedle Verdi.

„Ani jsem to jako mladá třiadvacetiletá holka nerozlišovala. Jednoho dne jsme si, jako obvykle, naplánovali setkání s nynějším předsedou představenstva BHM Group, kde mi bylo nabídnuto, zda bych nechtěla převzít správu majetku a osobního portfolia pana Krska,“ vzpomíná mladá manažerka na začátky práce u 42. nejbohatšího Čecha.

„Dobíhala jsem z práce na přednášky a zpátky, spolužáci po škole mířili na pivo, já místo toho mířila zpátky do kanceláře. Nemám ale pocit, že bych něco obětovala, práce mě bavila a také jsem měla pocit, že se v ní naučím mnohem víc než na univerzitě,“ říká a jedním dechem přiznává, že pětiletý obor tak nakonec studovala sedm let.

„Měla jsem na starosti finance a účetnictví.  Bylo nás tam jen pár, v začátcích jsme měli zainvestováno jen ve dvou projektech a na tituly se nehrálo. Kdybych ale pozici, na které jsem začínala, pojmenovat měla, asi to bylo něco jak finanční junior manager,“ přibližuje Beťková.

S tím, jak rostla skupina a firmy v ní, rostla i Beťková. „Najednou jsem pod sebou měla dvě stě firem a získala jsem titul finanční ředitelky skupiny. V mé práci se ale nic nezměnilo,“ říká. „Za léta společné spolupráce jsem se od pana Krska naučila například udělat ze složitých věci jednoduché, stavět na tom, čemu rozumíme, a hlavně zásadu dostat peníze co nejrychleji ‚domů‘,“ směje se.

Mezi zmiňovanými projekty, do kterých skupina ve svých začátcích investovala, byla firma Block, zabývající se projektováním a realizací investičních celků s náročnými technologiemi, a cestovatelská platforma Simpleway. V posledních letech BHM Group investuje čím dál více do obnovitelných zdrojů, technologických startupů i developerských projektů.

„Zkonsolidovat dvě stovky společností napříč Evropou byl oříšek – v portfoliu jsme měli firmy podnikající v energetice, developmentu či startupy. Finanční výkazy u každé z nich měly jiné účetní standardy a politiku a bylo nutné je sjednotit. Zároveň jsem samozřejmě musela plánovat cash flow skupiny, což se s přibývajícími projekty stávalo čím dál komplikovanější. Často jsem trávila dny na schůzkách s různými poradci, ať už právními, daňovými, či auditory z velké čtyřky,“ popisuje manažerka.

info Foto Anna Kovačič
Foto Anna Kovačič

Že se na mladou manažerku při jednáních, často v ryze mužské společnosti, dívali překvapeně? „To víte, že ano. Asi tam byly i nějaké předsudky a stále tam jsou. Ale řekla jsem si: No a co? Mě by taky překvapilo, kdyby se mnou přišla na jednání mladá žena,“ vysvětluje Beťková.

Se stejným nastavením se ostatně loni přihlásila také do výběrového řízení do investiční skupiny CSCP. „Mým primárním úkolem bylo připravit skupinu pro další růst v oblasti financí, což znamená nastavení optimální kapitálové struktury či efektivní rozložení nákladů včetně optimalizace procesů v oblasti účetnictví, daní, auditů a konsolidace skupiny,“ říká a dodává, že na této misi úspěšně postupuje kupředu.

Skupina, kterou pro správu majetku nejbližšího okruhu investorů založil strůjce největší česko-slovenské advokátní kanceláře s mezinárodním dosahem, Jaroslav Havel, má aktuálně zainvestováno do necelé desítky projektů v oblasti vymáhání pohledávek, nemovitostí či takzvaných distressed assets, tedy rizikových aktiv.

Investiční vehikl, který postupně vznikal od roku 2012, má aktuálně proinvestováno bezmála čtyři miliardy korun. „Cíl skupiny není proinvestovat co nejvíc prostředků, spíše se dívá po nových příležitostech a je otevřená do dalších investovat,“ říká finanční ředitelka.

„A stejně tak já,“ směje se. Do budoucna by se ráda posunula od čistých financí i do byznysu, například real estate. „Mám ráda výzvy a snažím se brát věci tak, jak přijdou,“ uzavírá optimisticky.