Po deseti letech prodal šéf skupiny Bigboard Richard Fuxa svou sbírku plakátů secesního malíře Alfonse Muchy. Výtvarná díla, která do roku 2013 také vlastnil tenista Ivan Lendl, koupila za 270 milionů korun Portu Gallery Investments. Ta je součástí investiční skupiny WOOD & Company.

„Věříme, že tento krok poslouží k narovnáním vztahů s vnukem Alfonse Muchy Johnem,“ slibuje si Adam Karásek z Portu Gallery.

Naráží tak na situaci, kdy potomek jednoho z nejslavnějších malířů světa protestoval proti způsobu, s jakým Fuxa se sbírkou čítající 422 artefaktů nakládal. Portu Gallery slibuje, že díla bude „pouze vystavovat a nechystá se pracovat s podobnými inovacemi“.

„John Mucha touží po tom, aby se odkaz jeho dědečka uchovával klasickým způsobem a nesouzněl s digitálními formáty ani hudebně vizuálními projekty spojenými se jménem Mucha,“ doplňuje Karásek.

Odkazuje tak na velkou výstavu Muchových děl z roku 2020, kam Richard Fuxa kromě klasických obrazů a plakátů přidal ještě jejich interaktivní a digitální verzi.

Prodejem se navíc všem milovníkům Alfonse Muchy naskýtá zajímavá příležitost. Online investiční galerie Portu totiž v nadcházejících dnech nabídne široké veřejnosti možnost podílet se na investici do umělecké sbírky, a to už od částky jedné koruny.

Úpis umělecké sbírky děl Alfonse Muchy bude na Portu Gallery otevřen 28. října, symbolicky v den oslav české státnosti, a potrvá do 28. listopadu nebo do upsání cílové částky 270 milionů korun.

Hodnota kolekce v úpisu je přitom 250 milionů korun, zbývající částka 20 milionů představuje náklady spojené s uskladněním v depozitáři, pojištěním a celkovou správou po dobu pěti let. Pro Portu Gallery se jedná o největší úpis ve čtyřleté historii galerie.

„Myšlenka toho, že sbírka může být vlastněna širokou veřejností, mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl vstoupit do jednání o prodeji. Přesvědčily mě i plány Portu Gallery na další rozšiřování a zhodnocování sbírky a jsem také rád, že noví majitelé chtějí pokračovat v realizaci výstav pro veřejnost napříč kontinenty,“ doplňuje soukromý sběratel a původní majitel Muchovy sbírky
Richard Fuxa.

„Na světě existuje jen jedna podobně velká sbírka děl Alfonse Muchy, a ta je ve správě potomků malíře. Jsme si jistí, že ti ji neprodají,“ směje se Adam Karásek. Dodává, že Portu Gallery plánuje po skončení výstavy v roce 2024 pokračovat s výstavou Muchových děl pravděpodobně v Japonsku.