Německé odbory Verdi se dohodly se svazem společností zajišťujících letištní kontroly BDLS na vyšších mzdách zhruba pro pětadvacet tisíc zaměstnanců, hrozba dalších stávek na letištích tak byla odvrácena. Bezpečnostní personál letos za vyšší mzdy opakovaně stávkoval, což narušilo i letecké spojení Česka s Německem.

„V německé letecké dopravě to v létě vypadá na klidný provoz,“ okomentoval deník Die Welt kompromisní dohodu, které odbory Verdi a svaz společností BDLS dosáhly s pomocí prostředníků. Ujednání ještě není definitivní, neboť ho musí schválit příslušná grémia ve firmách a odborech, přesto se souhlas očekává, neboť účastníci s navrženým kompromisem souhlasili.

Bezpečnostní personál na německých letištích díky dohodě může počítat s postupným navýšením mezd ve třech krocích až o 15,1 procenta. Platnost nové dohody bude do konce března 2025.

Německou leteckou dopravu letos narušilo už několik rozsáhlých stávek, kdy práci zastavili nejen bezpečnostní pracovníci letišť, ale také pozemní a palubní personál aerolinek Lufthansa. Do problémů se kvůli tomu dostaly stovky tisíc pasažérů včetně cestujících mezi Německem a Prahou.

S pomocí arbitra se Lufthansa na konci března dohodla s odbory Verdi na zvýšení mezd pro pětadvacet tisíc příslušníků pozemních služeb o dvanáct a půl procenta do konce nadcházejícího roku. Zaměstnancům s nižšími příjmy se mzdy podle Verdi zvýší dokonce až o osmnáct procent.

Lufthansa nyní pokračuje v jednáních s odbory Ufo, které zastupují asi jednadvacet tisíc členů palubního personálu této společnosti. Podrobnosti z rozhovorů zatím nejsou k dispozici, podle účastníků jsou však jednání konstruktivní.