Několik let trvající sága kolem budovy Nová Palmovka, kde měla původně mít radnici městská část Praha 8, ale která kvůli sporům a různým problémům nebyla nikdy dokončena, má rozuzlení. 

Pozemek pod nedostavěným miliardovým torzem převezme od městské části pražský magistrát, který celý projekt také skrz Pražskou developerskou společnost dokončí a zároveň Praze 8 odpustí dluh 250 milionů korun z půjčky, za něž měla městská část objekt dostavět.

O tom, co přesně v objektu, jehož původní návrh vypracoval architekt Josef Pleskot, po dostavění bude, se teprve rozhodne. Jisté je, že město budovu nehodlá prodávat. Magistrát pracuje s několika verzemi dalšího fungování. V jedné z nich se počítá i se zapojením soukromých subjektů, které mohou městu s dostavbou pomoci a pak mít v budově dlouhodobý garantovaný nájem.

„Jednou z možností je vypsání konsenzního řízení, kdy bychom v rámci dostavby hledali partnera, který by se zavázal k dlouhodobému závazku a nemovitost využíval, nebo ji i přímo sám dostavěl a následně městu platil nájem,“ popisuje radní hlavního města pro oblast majetku Jan Chabr.

Ten zároveň potvrdil, že město nadále jedná například s výrobcem 3D tiskáren Prusa Research. Majitel firmy a podle Forbesu 75. nejbohatší Čech Josef Průša o využívání budovy projevil zájem už v září. „Nám se to místo líbí a měli bychom o něj zájem,“ uvedl tehdy pro Forbes Průša s tím, že by na Palmovce nebyla jen výroba 3D tiskáren a kanceláře firmy, ale třeba i větší dílna pro veřejnost.

Podle Chabra by se taková náplň zamlouvala i městu. „Dávalo by to ohromný smysl. Je to inovativní návrh tím, že tam plánují třeba i podnikatelský inkubátor. Musíme ale splnit zákonné požadavky a výběr soukromého partnera musí být transparentní,“ dodává Chabr. O budovu se podle něj zajímají i někteří investoři z realitního sektoru.

Další možností, o které teď město jedná, je sídlo Agentury Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA), která se má stěhovat z nynější centrály na nábřeží Kapitána Jaroše do větších prostor.

info Nedokončená Nová Palmovka
Nedokončená Nová Palmovka

Je ale také možné, že do dostavěné stavby nastěhuje magistrát některé městské organizace a společnosti, které teď platí komerční nájem, a sestěhování na Palmovku by tak městu ušetřilo peníze. Podle Chabra se o náplni Nové Palmovky rozhodne v únoru nebo březnu příštího roku. Zároveň musí ještě převod pozemků na město potvrdit svým hlasováním zastupitelstvo hlavního města, které zasedá v polovině prosince.

Projekt výstavby komplexu Nová Palmova v Praze 8 za zhruba 1,1 miliardy korun, jehož součástí mělo být nové sídlo radnice a původně také komerční prostory, byl schválen už v roce 2010. Kvůli nejasnostem o vlastnictví budovy i sporům se stavebníkem, které řešila radnice, však dnes stále na místě stojí jen neutěšené monumentální torzo.

V obří stavbě mělo být i moderní sídlo pražské záchranky. I z tohoto plánu však nakonec kvůli průtahům sešlo.

Proměnit se má celá Palmovka

Bohatý rozvoj čeká podle magistrátu i okolí rozestavěné budovy. Další plány s místem, které je nyní zatím spíše zanedbanou vnitřní periferií města, mají soukromí developeři i vedení Prahy.

Sám magistrát na Palmovce hodlá vybudovat multifunkční čtvrť s městskými byty, které má stavět již zmiňovaná Pražská developerská společnost. Ta aktuálně připravuje projekt polyfunkčního domu s padesáti městskými nájemními byty a plochami pro maloobchod a administrativu.

Celkem se tu v horizontu pěti až deseti let počítá se vznikem zhruba 280 městských nájemních bytů a asi deseti tisíci metry čtverečními ploch, které bude možné využít pro administrativní, maloobchodní a nekomerční účely. Součástí projektu je také městský bulvár osázený stromy, veřejný park a dětská hřiště či sportoviště.

Městský developer připravuje také nové náměstí Bohumila Hrabala, které vznikne v prostoru mezi stávajícím autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách podle návrhu architektů z ateliéru UNIT.

„Palmovka má pro rozvoj hlavní města velký význam. Je to místo, kde je možné vybudovat celou novou městskou čtvrť, jež nabídne nejen pohodlné bydlení, pracovní prostředí, obchody a služby, ale také kvalitní veřejný prostor v podobě městského bulváru, rozsáhlého parku a dětského hřiště,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Postupně na Palmovce přibývají i projekty od soukromých investorů. Společně s náměstím Bohumila Hrabala má vznikat také polyfunkční objekt Palmovka One za více než miliardu, který navrhli architekti ze studia Obermeyer Helika a jehož investorem je společnost Landia Management společně s Discovery Group.

V projektu vznikne kolem tří set bytů a šesti tisíc metrů čtverečních komerčních prostor. Stavět by se mělo začít během dvou let.

O kus dál staví Central Group Dušana Kunovského obytný soubor Zenklova s více než 150 byty, který má být dokončen v polovině příštího roku. Už dříve vystavěl kolem stanice metra Palmovka také například Metrostav několik etap kancelářského projektu Palmovka Open Park za asi 1,5 miliardy korun. Komplex Metrostav v roce 2019 prodal za dvě miliardy rakouské skupině Immofinanz.

A ještě blíže Vltavě a Libeňskému mostu se nachází již téměř dokončený rozsáhlý projekt Dock, který za celkem sedm a půl miliardy buduje developerská společnost Crestyl. Tam jednotlivé bytové domy už stojí a zbývá dokončit poslední kancelářskou budovu Dock in Five, která by měla být hotová ve druhé polovině příštího roku.