skip to main content
Koronavirus

Na pivo? Ke kadeřnici? Chystá se aplikace garantující bezpečnost podniků

Je to pokus, jak otevřít cestu k normálnímu životu. Jak přivést zákazníky zpět do restaurací, kadeřnictví, fitness center a dalších provozoven. Vývojáři pod hlavičkou Hospodářské komory České republiky připravují aplikaci, garantující bezpečnost konkrétního podniku.

„Zrovna včera jsem viděl první vizualizace, aplikace bude nyní připomínkována v rámci profesních sdružení, protože každá jednotlivá odvětví budou logicky mít specifické a odlišné standardy,“ říká viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Aplikace by mohla být připravena v nižším řádu týdnů, konečné slovo bude mít samozřejmě stát. Rozvolňování bude zřejmě řídit systém PES, nicméně pokud k němu dojde, mohla by být aplikace jakýmsi kompasem, kam bez obav vyrazit.

Reklama

Při rozhodování o návštěvě podniku budou lidé mnohem více než v předcovidových časech zvažovat faktor bezpečnosti a aplikace by jim v tom mohla napomoci.

„Její využití bude na dobrovolné bázi, smyslem je pochopitelně podpora podnikatelů. Těm, kteří se do aplikace zapojí, by měla přinést užitek ve smyslu důvěry zákazníků,“ vysvětluje Zajíček.

Princip aplikace by v zásadě spočíval v neustále obnovovaném elektronickém „odškrtávání“ bodů vedoucích k větší bezpečnosti. Tyto body se budou odvíjet od konzultací s hygieniky a dalšími odborníky a v závislosti na typu provozovny.

Předplatné Forbesu
Reklama

Spočívat mohou v dezinfekci, čističích vzduchu i v prověřování zaměstnanců – respektive údajů o jejich testování, očkování či již prodělaném covidu.

V ideálním případě by se garance bezpečí podniku propojila s „covid pasem“, v podstatě elektronickým dokladem zákazníka, že i on je zdravotně v pořádku.

„Projev důvěry a respektu z obou stran, ze směru provozovatele k zákazníkovi a naopak, by nás mohl k normálnímu životu výrazně přiblížit,“ domnívá se Zdeněk Zajíček.

Hospodářská komora se podle jejího viceprezidenta angažuje i v souvislosti se zmiňovaným covid pasem – jedná o něm zejména se státním Ústavem zdravotnických informací.

„Funkční aplikace mohou být východiskem z nynější situace. Uvědomujeme si zároveň, že stav kolem covidu se rychle a překotně vyvíjí, takže naše řešení možná nakonec vůbec nebude potřeba,“ konstatuje Zajíček a vyhlíží dopředu.

„Toto riziko vědomě podstupujeme. Aplikace by mohla posloužit i v budoucnu, například v okamžiku, kdy by se kvůli novým mutacím vir znovu vrátil.“

Reklama
Reklama