Dosavadní výsledky chemičky Mariyi Shamzhy slibují nové koncepty pro anorganickou chemii nebo chemické inženýrství. Řeší totiž jednu z dlouhodobých klíčových výzev pro materiálové vědce – pochopení toho, jak heterogenní katalyzátory usnadňují chemické reakce, a to na atomární úrovni.

Věnuje se především syntéze nových typů zeolitů, jejich charakterizaci a vysvětlení jejich katalytických vlastností. Mariya Shamzhy vystudovala Lomonosovovu univerzitu a titul kandidáta věd získala na ukrajinské Akademii věd.

Dnes působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde vede vlastní skupinu, a Nadační fond Neuron ji ocenil za výzkum porézních materiálů.

Vzpomínáte si na nějaké otázky, které se vám jako dítěti honily hlavou a nedaly vám spát?

Před třiceti lety jsem si lámala hlavu nad hádankou: „Jaké číslo se jen zvyšuje a nikdy nesnižuje?“ Teď už vím jistě, že tohle je věk člověka.

Co vás dovedlo k vědě a jaký hlavní smysl vidíte v tom, co děláte?

Na začátku své vědecké cesty jsem chemii milovala jako fenomén, jako mnohostranný, a ne zcela známý svět proměn.

Nyní, když líp rozumím jejím možnostem, zdá se mi velmi důležité skutečně využít všechny možnosti vědy ke zlepšení každodenního života lidstva, hlavně z hlediska omezených přírodních zdrojů a dopadu lidské činnosti na životní prostředí. 

Je něco, co byste změnila v českém vědeckém prostředí?

Moc bych si přála, aby se česká věda a s ní související vzdělávání více začlenily do mezinárodního výzkumného prostředí. I přes velký pokrok ve zlepšování komunikace a infrastruktury pro zahraniční studenty a výzkumné pracovníky, který jsem zaznamenala od roku 2013, je stále co zlepšovat.