skip to main content
Dobrá karma

Na pomoc Ukrajině už Češi poslali miliony. Nabízet mohou i ubytování pro uprchlíky

Po stovkách i po tisících přispívají dárci do sbírek na pomoc Ukrajině, kterou bez vyprovokování nad ránem napadla ruská vojska. Už včera sbírky na portálu Darujme.cz otevřely organizace jako Post Bellum, Člověk v tísni, Adra, Charita nebo UNICEF Česká republika.

Lidé do nich zatím poslali přes deset milionů korun. Dalších jednadvacet milionů korun přispěla i skupina českých podnikatelů Pale Fire Capital. Za peníze organizace v první fázi nakoupí potraviny, hygienické potřeby i oblečení.

„K situaci na Ukrajině nemůžeme zůstat lhostejní. Nezakládáme tentokrát svou vlastní sbírku, ale poskytneme naše znalosti a schopnosti organizacím, které se humanitární pomocí zabývají dlouhodobě nebo na Ukrajině už pomáhají. Náš portál nabízíme i firmám, které chtějí uspořádat online finanční sbírky pro své zaměstnance, a propojujeme je pak s jednotlivými organizacemi,“ vysvětluje Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via, která portál Darujme.cz provozuje.

Připraveni jsou i pracovníci organizace Člověk v tísni. Ruská agrese na Ukrajině bude mít podle nich dopad na životy desítek milionů lidí, kteří v zasažených oblastech žijí.

„Už nyní jsou hlášené první civilní oběti, velká města opouštějí tisíce lidí. Zároveň se rozhořely boje na linii dotyku, která odděluje území pod kontrolou ukrajinské vlády od území, která nejsou pod správou Kyjeva,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán.

„V první fázi budeme zajišťovat především nejzákladnější potřeby podle aktuálně se vyvíjející situace. Obvykle to bývají potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky,“ dodává.

Reklama

Pod záštitou neziskové organizace Adra pak běží sbírka Nadační fond pomoci. Den od jejího otevření do ní lidé přispěli přes dvě stě tisíc korun. „Dárci přidávají i četné vzkazy na podporu Ukrajiny. Adra má v zemi svou pobočku a peníze tak budou cíleně využity v místě konfliktu a na pomoc uprchlíkům,“ uvádí za sbírku Jan Horký.

Kromě toho mohou lidé přispívat přímo na účet Adry. „S poskytováním humanitární pomoci ve válkou zasažených oblastech máme bohaté zkušenosti. Pomáhali jsme v zemích bývalé Jugoslávie, Čečensku i Sýrii. Teď jsme připraveni pomoci Ukrajině,“ říká ředitel organizace Radomír Špinka.

Na situaci reaguje i Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR, která zřídila mail ubytovaniukrajina@suz.cz. Na ten mohou občané, ale i města, obce nebo soukromé společnosti posílat nabídky pomoci, především v podobě hromadného ubytování i se stravováním.