Nevkusné stánky s levným zbožím a nevěstinec Showpark už sice z areálu Pražské tržnice zmizely, na pořádný restart ale areál ještě stále čeká. Plány jsou velkolepé. V budoucnu se má z tržnice na holešovickém břehu Vltavy stát společenské a kulturní centrum a výkladní skříň metropole.

Pomoci tomu mají sousední projekty jako výstavba nové čtvrti ve vedlejších Bubnech, chystaná budova filharmonie na Vltavské a především třímiliardová finanční injekce do rekonstrukce areálu tržnice od pražského magistrátu.

Ten teď vyhlásil mezinárodní architektonickou soutěž na podobu veřejných prostranství v areálu. Architekti budou vymýšlet tu nejlepší podobu jednotlivých náměstí, prostorů mezi halami, centrálního korza nebo mobiliáře.

Nového řešení se dočká i hlavní vstup z nábřeží, kde se chystá stavba nové pěší lávky mezi Holešovicemi a Karlínem. O vítězném návrhu chce mít Praha jasno na začátku příštího roku.

„Požadujeme, aby řešení respektovalo historickou podobu tržnice, ale zároveň reflektovalo nejmodernější přístupy ke krajinářské architektuře, včetně ohledu na potřeby spojené se změnou klimatu. Architekti budou navrhovat mimo jiné zazelenění areálu, způsob nakládání s dešťovou vodou, ale i přívětivost areálu ke všem věkovým a příjmovým skupinám Pražanů,“ říká k soutěži náměstek primátora Pavel Vyhnánek.

Podle urbanistky a profesorky Vídeňské univerzity Gabu Haindl, která mezinárodní porotě předsedá, se během pandemie ukázalo, jak důležitý kvalitní veřejný prostor je.

„Prostor areálu Pražské tržnice se otevírá nové reflexi a novým vizím, citlivým a inkluzivním. Věřím, že soutěž zajistí této rozlehlé části města tu nejvyšší možnou prostorovou, sociální a ekologickou kvalitu, a to pro současné i budoucí generace,“ říká. 

Praha má už od loňského roku k dispozici urbanistickou studii od kanceláře CMC architects Víta Másla, právě vizualizace z ní si můžete prohlédnout v tomto článku.

Kancelář navrhla celkovou koncepci areálu, uspořádání jednotlivých hal, plán rekonstrukce nebo podobu hlavních dominant. Aktuálně vyhlášená studie na tu předchozí navazuje.

Praha už v areálu některé změny udělala a rekonstrukce bude postupná. Začalo se například s výměnou sítí a na začátku roku odstartovala rekonstrukce haly číslo čtyři. Po letech se do ní má vrátit restaurace, která tam fungovala v době, kdy byla památkově chráněná hala masnou burzou a společenským centrem tržnice.

Město si od rekonstrukce celého areálu slibuje, že do hal a na veřejná prostranství přiláká nejen obyvatele města, ale také byznys. Podle ekonomické studie, kterou si už dříve nechala Praha vypracovat, se investice může vrátit už za třináct let.

Základ byznysového modelu má tvořit maloobchod, služby a gastronomie. V plánu je i vybudování Centra českého designu. Retail a služby mají v budoucí náplni Pražské tržnice tvořit necelých třicet procent. Lehce přes dvacet procent by měl v doporučovaném mixu zabrat tvůrčí průmysl.

Pražská tržnice|CMC architects

V západní části areálu bude náměstí s restauracemi a na něj má navazovat gastronomická a volnočasová zóna. V ní zůstane zeleninové tržiště a přidá se například sdílená kuchyně nebo škola vaření. Na svém původním místě by minimálně v prvních etapách rekonstrukce měla zůstat i Alza, která tady má svou centrálu. Vedle budou fungovat tři velké univerzální haly pro výstavy nebo kongresy. A v části areálu by měly vzniknout i sdílené kanceláře.

Inspirací pro revitalizaci celého areálu, jehož plocha odpovídá dvěma Václavským náměstím, byly podobně fungující místa v zahraničí. Například v Kodani se bývalá jatka v oblasti Kødbyen transformovala do moderního areálu s kulturou a restauracemi. Oblíbená jsou také bývalá jatka Matadero v Madridu.