Chata u Berounky v původním stavu bez splachovacího záchodu a tekoucí vody? Prodáno za téměř milion korun. Dům v Krkonoších či u Lipna? Pod deset milionů těžko. Vinný sklep na Moravě? Připravte si milionů třicet. Ceny, které by se před rokem a půl jevily značně utopicky, jsou teď realita.

Městský člověk zkoušený mnohaměsíční pandemií vidí spásu v úniku do přírody a rekreační nemovitosti jdou na dračku. Realitní makléři hlásí nárůsty cen i poptávky o desítky procent.

„Zatímco před pandemií byly žádané hlavně menší jednotky, dnes se zvedá poptávka po větších dispozicích, které lze v případě potřeby využít i na trvalé bydlení,“ popisuje změny na trhu Sára Goldbergerová z realitní kanceláře Svoboda Wiliams.

Extrémní poptávka je podle realitních expertů zejména po chatách do dvou milionů korun, ale i u výrazně dražších objektů je zájem enormní. „Ve Špindlu se tvoří fronty více méně na všechno, co se objeví na trhu,“ přidává se Elena Proklov z české kanceláře Sotheby’s.

Přičemž ceny za metr často přesahují pražské. „Průměr se pohybuje okolo dvou set tisíc korun za metr, ale díky extrémnímu přebytku poptávky nové projekty v Špindlerově Mlýně tuto cenu již výrazně přesahují,“ dodává specialista na realitní investice v Czech Republic Sotheby’s Int. Realty, Marek Třeček.

Forbes pro inspiraci připravil výběr nejluxusnějších rekreačních nemovitostí dostupných právě teď na trhu. Že na ně postrádáte rozpočet? Nezoufejte. Stále jsou tu tiny houses.


Vila v Krásné Lípě

Honosná novorenesanční vila v Krásné Lípě je nostalgickou připomínkou časů, kdy se v kraji dařilo textilnímu průmyslu. Postavila ji Alžběta Hille-Dittrichová, která ve své osobě propojovala dva rody největších textilních magnátů v kraji. V podhůří Českého Švýcarska dělali byznys evropského formátu.

V uplynulých patnácti letech prošla vila pečlivou rekonstrukcí. Obytná plocha má velkorysých dva tisíce metrů čtverečních a nový majitel získá i rozsáhlý pozemek čítající přes 23 tisíc metrů čtverečních. Cena je neveřejná, ale bude to více než dvě stě milionů korun.


Penzion v Českém lese

Historická budova německé základní školy chátrala až do roku 2016, kdy prošla nákladnou rekonstrukcí. Pak sloužila jako butikový penzion s restaurací, takže tu najdete i profesionální kuchyň a vinný sklep. Na výměru 890 metrů čtverečních se dále vešlo šest ložnic s koupelnami, k domu dostanete taky zahradu s rybníkem a kus lesa. Vše za necelých třicet milionů korun.


Vinařství a Malovaný sklep v Šanově u Znojma

Utéct před pandemií na vinici? Jedna na jižní Moravě, s výměrou přes 14,7 tisíc metrů čtverečních, je teď k mání. Kupec získá i dva sklepy, přičemž jeden z nich je oblíbené turistické místo, která ročně přiláká na deset tisíc návštěvníků. Sklep je totiž vyzdobený více než stovkou plastických obrazů, které do pískovcových stěn vytesal lidový umělec Maxmillian Appeltauer. Cena je třicet pět milionů korun.


Statek na Pelhřimovsku

Stylové venkovské bydlení s úchvatnými výhledy do širokého okolí a na západy slunce nabízí velký, kompletně zrekonstruovaný statek s barokním špejcharem z 18. století a dvěma rybníky, rozkládající se v krásné krajině Vysočiny. K dispozici je za patnáct milionů korun.


High-end architektura u orlické přehrady

Hlad po rekreačních objektech nastartoval řadu zajímavých developerských projektů. K těm nejzajímavějším patří čtrnáct domů zasazených do prosluněné stráně svažující se ke břehu přehrady Orlík. Pod projekt se podepsal americký architekt James Cutler, který pracoval třeba pro Billa Gatese. Domy s výměrou kolem 140 metrů čtverečních pořídíte okolo 27 milionů korun, prvních sedm bude hotových už příští léto.