Léto je období, kdy si školky dost často dávají prázdniny. O vaší práci se to ale pravděpodobně říct nedá. Z toho předpokladu vyšly podnikatelky Romana Grossová a Elena Janota a společně budují koncept LEMARKET hlídárna, kam můžete odložit dítě třeba jen na hodinu. Jestli jdete do práce, nebo na kafe, už se vás ptát nebudou. Vlastně budou, protože vedle zázemí pro děti vybudovaly také coworkingové prostory, kam se dá pohodlně zalézt s notebookem a chvíli popracovat. 

„Hlavní ideou hlídárny je, že to není klasická školka, ale hodinové hlídání, slouží velmi flexibilně,“ říká Romana Grossová, která tuhle „hodinovou školku“ otevírala v centru Prahy za Národním divadlem před dvěma roky. 

Původní myšlenkou bylo prostě na chvíli ulevit rodičům krátkodobým hlídáním bez pevných měsíčních závazků, které požaduje většina školek. Prostory začala využívat také Elena Janota, která dávala do hlídárny svoji několikaměsíční dceru. Mezitím rozvíjela svůj vlastní byznys LEMARKET, jenž slouží jako tržiště lokálních značek.

A tak se zrodila současná podoba LEMARKET hlídárny. Obě ženy si uvědomily, že si mohou navzájem pomoct. Romana Grossová se rozešla se spoluzakladatelkou hlídárny a chtěla prostor nějak oživit a přilákat nové lidi. Elena Janota proto propůjčila hlídárně svůj design a nápady, přišla s myšlenkou coworkingového centra napojeného na školku a následně ještě do prostor v Ostrovní ulici zakomponovala LEMARKET mimi – obchod s dětským oblečením, doplňky a hračkami.

Tahle funguje LEMARKET hlídárna od loňského března, a zejména školka je teď v letních měsících dost vytížená. „Nejvíc dětí je v rozpětí jednoho až tří let, ale teď v létě jsou tu i pětileté,“ dodávají podnikatelky. 

Inspirovalo je to k dalšímu rozšiřování konceptů. Na jedné straně přicházejí s hlídacími pop-upy, kde nabízejí krátkodobé hlídání dětí u akcí, jako je třeba Desingblok. 

„Teď je ale velká poptávka po klasické školce, díváme se po prostorách,“ říká Romana Grossová, která by ráda měla školku na prestižních adresách v Karlíně či na Vinohradech. „Oslovují nás také firmy na firemní tábory nebo přímo pro svoje školky, ale to vše je zatím spíš k řešení,“ naznačuje Elena Janota. 

Aktuální kapacita v hlídárně v centru Prahy je 10 dětí za hodinu. Zařízení nabízí základní cenu 200 korun za hodinu hlídání, pro pravidelné klienty nabízí různé dlouhodobé balíčky. Cena je srovnatelná s podobnými službami, kterých zatím v Praze vzhledem k poptávce po hlídání nejmenších dětí není stále dostatek.

Pro zajímavost jsme pro vás vybrali pár podobných konceptů:

Na pracující rodiče myslí v rodinném centru Mumraj v Horních Počernicích. Kromě sdílené kanceláře tu je k dispozici i dílna či kosmetické studio s lehátkem. Děti při pronájmu coworkingového místa pohlídají zdarma. A zároveň jsou schopni zajistit i chůvu na hlídání doma.

Cena za hodinu: kancelář 100 korun, hlídání v ceně

Možnost pronajmout si celou kancelář (nebo ji sdílet) a k tomu umístit děti do miniškolky nabízí Baby Office v pražské Krči. Ta poskytuje také jednorázovou službu hlídání dětí přímo ve firmách. 

Cena za hodinu: kancelář 40 korun, hlídání 150 korun

Králík v rádiu v Karlíně. Tohle je kombinace herny, restaurace a kavárny, kde bývá vcelku rušno. Za poplatek vám ale pohlídají dítě a můžete se pokusit „nerušeně“ pracovat v prostoru vedle.

Cena: vstup do herny 60 korun, hlídání se řeší na místě