Autor komentáře Libor Mattuš je kouč biohackingu, který tímto souhrnem technik překonal své problémy s astmatem, alergií i sociální fóbii. V zimě bere zájemce na Sněžku jen v kraťasech, pořádá tematické workshopy ve firmách a učí své klienty, mezi něž patří třeba podnikatelé Leon Jakimič, Dušan Šenkypl nebo MMA bojovník Jiří Procházka, získat si pozitivní vztah k chladu i sobě samému.

Původní, nebo také klasický model firemního zaměstnání počítal s tím, že se lidé o své zdraví a energii starali sami, tedy ve svém volném čase. S prací na plný úvazek, kde vzhledem k obtížné celospolečenské situaci přibývá tlak, ale upřímně mnoho volného času a energie nezbývá.

Péče o svou energii a snižování neustálého stresového náporu se dostává na druhou (nebo spíš dvacátou) kolej. A tak se, pozvolna a nenápadně, u lidí vlivem přestresování a neschopnosti efektivně odpočívat, snižuje pracovní výkon a zvyšuje riziko vyhoření, chronické únavy, či dalších chronických onemocnění.

Důležitosti produktivity svých zaměstnanců si všímá stále více šéfů a šéfek firem. V zimě jen v kraťasech vstříc vrcholu zasněžené Sněžky se mnou vyrážejí například Leon Jakimič, Šimon Vostrý nebo Dušan Šenkypl. Další se noří do ledové Vltavy, nebo dělají třeba i běžné věci: více se během dne pohybují, chodí se vyvěsit na hrazdu či užívají vědecky ověřené doplňky stravy, namísto předávkovávání se kávou. 

Byl to pro mě velmi silný zážitek, který mi dal hodně do osobního života i do byznysu. 

Dušan šenkypl, spolumajitel Pale fire capital

Zmíněné triky patří do oblasti zvané biohacking, kdy se pomocí určitých činností snažíme doslova „hacknout“ své tělo i mysl, abychom byli produktivnější, efektivnější, motivovanější a především zdravější.

Libor Mattus, biohacking, otuzovani, v trenkach na Snezce

Chladová terapie je jednou z nejrychleji fungujících možnosti, jak podpořit „nejlepší verzi sebe sama“. Někteří byznysmeni a byznysmenky si ledovou vodu a vzduch oblíbili natolik, že bez vystavení svého těla chladu by jejich den nemohl začít.

Leon Jakimič, majitel Lasvit:

„Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to bude, co mi to dá, a hlavně jestli to vůbec dokážu. Když hlava chce něco dokázat a věří tomu, tělo to nakonec dá. To jsem při cestě na Sněžku pochopil. Jak se říká: Mind Over Body.“

„Libor a jeho kolegové nás perfektně připravili na to, co nás při výšlapu čeká. Naučili nás důležitá dechová cvičení a potřebný trénink k výstupu, což je neuvěřitelně těžká disciplína. Musíte umět dýchat nosem. Když víte, jak správně zadržet dech, hladina oxidu uhličitého v těle se vám zvýší a zahřejete se. Jenže zároveň nesmíte ztratit dech, když jdete do kopce. Je to otázka praxe a cvičení.“

Protože si tito lidé biohacking oblíbili u sebe, vnímají důležitost zavedení určitých „biohackerských“ návyků i mezi svými zaměstnanci. Kvalitních lidí není tolik, a tak je lepší pečovat o stávající než hledat a zaškolovat nové.

Firmy jsou navíc v době vysoké inflace a nejisté budoucnosti pod značným tlakem. Správně motivovat členy svého týmu a zajistit jejich produktivitu musí být v této době prioritou. A pokud se zvýší výkonnost jednotlivce, zvýší se i výkonnost celé firmy.

Libor Mattus, biohacking, otuzovani, v trenkach na Snezce
Autor komentáře a kouč biohackingu Libor Mattuš

Otužování v ledové Vltavě možná není úplně pro každého, ale taková studená sprcha ráno, dokonce jen na ruce nebo nohy, se počítá za skvělý úspěch.

Během dlouhého pracovního dne plného náročných úkolů dokáže divy i pouhé opláchnutí obličeje, dlaní a předloktí ledovou vodou v umyvadle. Ledová voda kromě dalších benefitů vyplavuje hormon dopamin, který nás „pohání kupředu“. Díky němu se budeme cítit lépe a bude se nám chtít plnit další úkoly na našem denním seznamu.

Využívání krátkých energizujících pauz v průběhu dne dlouhodobě zlepšuje nejen výsledky v práci, ale také vztahy na pracovišti i v rodině. Mohou trvat od třiceti do devadesáti vteřin, to náležitě stačí. Je to tedy čas, který najde ve svém pracovním vytížení skutečně každý.

Během pauzy si můžete také protáhnout mozek cvičením očí, nebo ji využít ke krátkému a velice efektivnímu dechovému cvičení. Hluboký nádech nosem, a pak velmi pomalý výdech našpulenými ústy, jako byste vydechovali skrz brčko. Toto jednoduché a krátké cvičení dokáže stáhnout hladinu stresu směrem k vyrovnanému klidu.

Šimon Vostrý, spoluzakladatel Ytica:

„Rád posouvám své hranice. Je to jako maraton, třeba si myslíte, že neuběhnete ani patnáct kilometrů, a pak se dostaví ten krásný pocit, když to zvládnete a dáte kilometrů dvaačtyřicet. Je super posouvat své hranice. Je to pro mě velká inspirace do byznysu. Udělat něco, co vypadá na první pohled neuvěřitelně. Na druhý už to však jde.“

„Nahoře fouká vítr a poletuje sníh a není mi zima! Byl jsem velmi překvapený. Největší zima byla vlastně na parkovišti, ze kterého jsme vyráželi. Pak už to bylo jen příjemné. Ten pocit euforie byl k nezaplacení a trval až na samotný vrchol. Byl to moc příjemný zážitek, včetně božího jídla, skutečně nezapomenutelný víkend!“

Jedním z mých klientů je vedoucí mezinárodní sítě poboček papírnické firmy. Jeho porady s celým představenstvem vždy začínají šedesáti vteřinami kolektivního brčkového výdechu. Nevěřili byste, jak velkou změnu v následujícím dvouhodinovém meetingu udělá tato jedna krátká efektivní minuta na úvod.

Pozvolný a takto provedený výdech výrazně snižuje stres a zvyšuje soustředěnost. Já sám tuto dechovou pauzu praktikuji mnohokrát během dne, stejně jako mnoho úspěšných světových podnikatelů, kteří tajům biohackingu propadli a zavedli je do své každodenní rutiny – ať už jde o otužování, saunování, přerušované hladovění, zdravý spánek, určitou formu fyzického tréninku, či právě dechová cvičení, meditaci a další formy mentální hygieny.