skip to main content

Na srazu Přátel se vzpomíná a dojímá. Potěší hlavně hardcore fanoušky

Nejočekávanější televizní událost za dlouhou dobu je tady. Přátelé se po 17 letech sešli před kamerou ve speciálu nazvaném Zase spolu, který vznikl pod HBO Max (v Česku vysílá HBO GO), a fanoušci si ho převážně pochvalují. Není divu, právě pro ně je totiž určen především.

Nostalgie z něj přímo proudí. Ať už ze samotného shledání šestice herců, kteří se potkávali ve 236 epizodách seriálu během let 1994 až 2004. Vzpomíná se na památné scény i kostýmy, čte se scénář vybraných epizod, některé momenty ze seriálu se napodobují.

David Schwimmer, Matthew Perry, Matt LeBlanc, Jennifer Aniston, Courteney Cox a Lisa Kudrow ukazují, že chemie mezi nimi pořád funguje a klidně by mohli hned natočit pokračování.

Pokračováním však tento speciál není, nejde ale ani o pouhé setkání herců po letech. Ve 104minutové epizodě Přátelé: Zase spolu se kombinuje několik přístupů: například talkshow s moderátorem Jamesem Cordenem, jehož banální otázky schytaly od fanoušků největší kritiku.

Pozoruhodná je dokumentární část s tvůrci seriálu Martou Kaufman a Davidem Cranem, kteří dosud příliš prostoru nedostávali, a ve speciálu mimo jiné vysvětlují, jak se celý casting dal dohromady.

Nejautentičtější je vzpomínání herců přímo v kulisách jejich newyorského bytu: ohlížení za tím, co pro ně seriál znamenal, je místy vtipné, místy až dojemné. Byť ho škarohlídové označují také za přehlídku cen pro plastické chirurgy a kdekdo více než obsah probíral svítící bílé zuby Matthewa Perryho.

Rozporuplně pak působí zapojení různých celebrit vzpomínajících na to, co pro ně seriál znamenal, od Davida Beckhama přes Kita „Jona Snowa“ Haringtona až po Justina Biebera. A nabízí se otázka, proč místo nich nedostali více prostoru herci, kteří se v seriálu – i třeba v menších rolích – objevili.

Reklama

Ale ve finále to není až tak podstatné. Speciál splňuje to, co se od něj chtělo. Fanouškům nabídne výživné ohlédnutí za oblíbeným seriálem a pro HBO jistě půjde o trhák.

Přesná čísla zatím k dispozici nejsou, ale dle prvních zpráv se na streamovací službu ve velkém hlásili noví předplatitelé a hned zapínali nový speciál.

Zleva Matt LeBlanc, Matthew Perry, Jennifer Aniston, Lisa Kudrow (vzadu) a Courteney Cox

Již před jeho uvedením navíc vzrostl zájem o původní seriál, který HBO Max koupilo údajně za 400 milionů dolarů, tedy přes osm miliard korun. V současnosti jde o čtvrtý nejsledovanější seriál na světě a může se dostat ještě výš.

Speciál měl mít původně premiéru už před rokem 27. května, spolu se startem služby HBO Max, nakonec se kvůli pandemii koronaviru jeho start odložil.

Už tehdy však kolovaly zprávy, že každý z herců dostal za účast ve speciálu 2,5 milionu dolarů, tedy kolem 50 milionů korun. Pro srovnání, když seriál začínal, pobírali herci za jeden díl 22 500 dolarů.

HBO Max, respektive mateřskou společnost WarnerMedia, tak tohle nostalgické setkání vyšlo pořádně draho. Zdá se ale, že se tahle investice může bohatě vyplatit.