Trvalo to dlouho, ale hlad po kultuře může být zase jednou trochu utišen. Muzea a galerie se od pondělí otevírají v Praze, Středočeském, Libereckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. A Forbes.cz pro vás má tipy na ty nejlepší expozice, které by vám mohly ty dlouhé měsíce vynahradit.

Vše ale proběhne za přísných vládních nařízení, kdy jsou návštěvníci povinni dodržovat dvoumetrové rozestupy a jedna osoba musí mít uvnitř galerie či muzea k dispozici alespoň patnáct metrů čtverečních plochy přístupné veřejnosti.

Skupinové prohlídky jsou zatím sci-fi a respirátory nutnost. Doporučujeme vám také, tam kde to jde, rezervovat vstupenky online předem.

Sluneční králové

Národní muzeum

Ale teď už k našim doporučením. Jednou z nejžádanějších expozic jsou momentálně v Česku Sluneční králové v Národním muzeu. Byla sice prodloužena až do 6. června, ale její víkendové termíny jsou už téměř vyprodané.

Je to kvůli exkluzivitě této expozice, která představuje největší archeologické objevy českých egyptologů a předvádí i zápůjčky z muzeí v Káhiře, Berlíně a z mnoha dalších.

Toyen: Snící rebelka

Národní galerie

Nejnovější výstava pražské Národní galerie ukazuje ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris jednu z nejoriginálnějších českých umělkyň 20. století. Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, vzbuzuje čím dál větší zájem o své dílo i nekonformní životní postoje. Ve Valdštejnské jízdárně se s ní můžete blíže seznámit do 8. srpna.

Vanitas

Galerie DOX

Tahle galerie sice otevírá až příští středu, 12. května, ale už teď se můžete začít těšit na tři výstavy, se kterými znovu přivítá své hosty. Neobsáhlejší z nich je expozice Vanitas, ukazující smrt a umírání jako jeden z významných námětů současného výtvarného umění, který na výstavě ztělesní tvorba více než šedesáti tvůrců.

Poezie a Performance

Oblastní galerie Liberec

V Oblastní galerii Liberec stojí za prohlídku už samotná budova bývalých městských lázní Františka Josefa I., ale vaši pozornost by měla přilákat zejména do 16. května prodloužená výstava s názvem Poezie a Performance: Východoevropská perspektiva. Ta znázorňuje inspirace básníků a umělců z bývalého Východního bloku.

Pernštejnské ženy a Evropa

Zámek Pardubice

Vernisáž bude sice až 19. května, ale pokud milujete českou historii, už sem začněte plánovat cestu. Až do 12. října bude patřit Zámek Pardubice pernštejnským ženám v kontextu Evropy. Výstava měla premiéru loni v sále Rady Evropy ve Štrasburku a ukazuje, jak české šlechtičny z rodu Pernštejnů přispěly k formování evropské kulturní identity.