Tiskárny jsou v úzkých, vydání očekávaných knih se odsouvají, dodávky papíru jsou zpožděné a předražené. Globální nedostatek surovin dopadá na český nakladatelský byznys – není papír. A Vánoce se blíží.

Tuzemští nakladatelé řeší situaci, kterou nikdy nezažili. „Letos to bude chtít hodně silné nervy, abychom něco vydali a dorazilo to na Vánoce,“ říkají.

Co přesně se děje a proč médii začínají rezonovat zprávy, že letošní Vánoce budou bez bohaté knižní nadílky? „Papír pro tisk knih se do střední Evropy, kde je většina tiskáren, s nimiž spolupracujeme, vozí hlavně ze severní Evropy – z Finska či Švédska,“ vysvětluje ředitel Euromedia Group Antonín Kočí.

V předchozích letech podle něj při objednávce tisku byl k dispozici jakýkoli druh papíru nejpozději do šesti týdnů. „Tedy, pokud nakladatel objednal tisk dva měsíce předtím, než knihu chtěl mít vytištěnou, bez problémů byla za tu dobu kniha na trhu. A pokud jsme před rokem potřebovali dotisknout úspěšnou knihu, často jsme ji měli vytištěnou za dva tři týdny,“ říká.

Nyní je však stejný trh úplně v jiné situaci. „Když nyní poptáváme tisk tři čtyři měsíce předtím, než knihu chceme mít vytištěnou, často se z tiskárny dozvíme, že určitý druh papíru není a ještě dlouho nebude k dispozici,“ dodává.

To se týká třeba kartonu, z něhož se dělají desky knih. Pak jsou nakladatelé nuceni využít jen takový papír, který je k dispozici, často v menším množství, než chtěli, a dodání knih je opožděné. Od poslání dat do tisku trvá ne měsíc, jak to bylo dříve, ale klidně dva i tři. Proto Euromedia některé knihy letos vůbec nevydá a u jiných posunuje termíny blíže k Vánocům. A stejně tak část úspěšných titulů do Vánoc dotisknout nestihne.

Důvody toho, co se děje, jsou složitější.

„Dle zpráv z tiskáren jde o to, že vloni se výrazně snížil počet vyráběných knih – nakladatelé v období zavřených obchodů raději mnoho titulů vůbec nevydali,“ říká Kočí.

Letos na jaře podle něj byly totiž obchody zavřené další čtyři měsíce, a proto další stovky knih, které měly na jaře vyjít, přeplánovali nakladatelé na podzim.

„Tudíž kromě toho, že se do období letošního podzimu zkoncentrovala celá roční produkce a naplnila se tak kapacita tiskáren, papírny na zvýšenou poptávku po papíru nestihly zareagovat. A třešničkou na dortu jsou ony pověstné kontejnery, kterými se převáží různé zboží,“ dodává ředitel Euromedie.

Spousta z nich se zasekla v Suezu, v čínských přístavech i jinde. Doprava surovin trvá déle a výrazně zdražila. Teď se k tomu přidal i nárůst ceny energií a spolu s ní roste i cena papíru. Mimo jiné i kvůli zvýšené ceně dřeva, o něž se perou papírny se stavebním průmyslem v USA a Kanadě.

„Naštěstí cena tisku letos vzrostla jen asi o deset až dvacet procent, ale v příštím roce se obávám, že vzroste ještě o další procenta. Z toho mi vyplývá, že i cena tištěných knih vzroste v příštím roce o deset až dvacet procent,“ říká Kočí.

Situaci komentuje také Eva Mrázková, šéfredaktorka nakladatelství Edika, které spadá pod Albatros Media a kde se na jaře při otevření knihkupectví těšili, že je čeká klidnější období bez dopadů covidové pandemie. „Bohužel však ani tento rok neprobíhá jako obvykle a prověřuje naši odolnost a kreativitu, jak se dá,“ říká Mrázková.

„Nejprve vázla doprava našich dětských zvukových leporel, které čekaly v lodích před Suezským průplavem na to, až se podaří vyprostit velkou kontejnerovou loď blokující cestu. A pak problémy s nedostatkem kapacity na lodích přetrvaly až do podzimu a způsobily zdražení i zpoždění dodávek,“ dodává.

Přípravu zvukových leporel ohrozil také celosvětový nedostatek čipů, připomíná šéfredaktorka Ediky.

„Na konci léta jsme si oddechli, že zvukové knížky dorazí sice později, ale přesto včas na předvánoční trh. A právě v tuto dobu k nám začaly docházet alarmující zprávy o celosvětové krizi v dodávkách papíru. Tato situace ohrozila včasný tisk předvánočních titulů, ale díky obrovskému nasazení naší produkce se podařilo situaci zvládnout a knihy budou včas dodány do knihkupectví, některé jen s menšími posuny oproti plánu.“

Karolina Špičková z nakladatelství BB Art dodává: „Je pravda, že papír v tiskárnách schází, stejně jako i jiný materiál, a zároveň jsou plné kapacity. Tiskárna nás varovala na začátku srpna, a proto jsme podzimní tituly v tiskárně předobjednali a zatím to nevypadá na problém s dodržením termínů expedice. Bohužel, na dotisky již místo ani materiál nebude.“

„Jsme teprve na začátku,“ říká Richard Klíčník z nakladatelství Argo. „Dopady covidové krize už matně tušíme, ale v celé šíři se budou projevovat během příštího roku. Nedostatek papíru na trhu je věc jedna, jeho zdražování další. Některé typy papíru už podle tiskáren nemáme objednávat, nebudou vůbec.“

Zatím nediskutovaným problémem je i stav lidských zdrojů. Podle Klíčníka nezanedbatelné procento externistů hlásí po uplynulém roce v izolaci zhoršenou schopnost soustředění a část z nich přímo hovoří o psychických problémech.

Naopak pro komiksové nakladatelství Crew se situace tváří zatím optimisticky. „Jasně, problémy tu jsou, ale naše tiskárny nás zatím ujišťují, že mají papír zajištěný na vše, co jsme naobjednali, což jsou nové knížky i nějaké dotisky,“ říká za Crew Petr Litoš. Ale sám se obává, aby to nezakřikl.

„Fakt je, že jsme objednávali dost brzo. Tiskárny ovšem podotýkají, že s papírnami zažívají naprosto bezprecedentní období, kdy již objednaný papír nedostanou a papírna jen pokrčí rameny. Tudíž upozorňují, že dokud není vytisknuto, není vytisknuto.“

Čím to, že zrovna Crew zatím tiskne, jak potřebuje? „Je celkem možné, že máme šťastnou volbu papírů, které používáme, a nejsou tak nedostatkové,“ říká Litoš. A Karolina Špičková z BB Artu s ním souhlasí: „Některé tiskárny problém nemají – záleží na tom, jaký papír a jaké vazby tisknou.“