Z kávy, kterou si kupujete v papírovém kelímku ráno co ráno po cestě do práce, se stal každodenní luxus. A taky společenský status. Jenže máme rok 2019 a udržitelnost se promítá i do toho, v čem si nosíte do práce svůj oblíbený ranní nápoj.

Jasně, velké řetězce mění materiály kelímků za „zelenější“ varianty, a v některých espresso barech dokonce dostanete za nápoj v jednorázovém obalu výchovný příplatek v podobě pětikoruny. Taky se objevují zálohované systémy kelímků s sebou, které můžete v jedné kavárně koupit a v jiné zase vrátit (třeba český Otoč kelímek).

Nejjednodušší ale nakonec bude investovat do vlastního kelímku nebo termosky, kterou můžete používat donekonečna, a ještě díky ní vydrží vaše damn good coffee déle horké. Týden jsme v redakci v ostré zátěži testovali ty nejhezčí na trhu, abychom vám řekli, které stojí za to.

Termosky Stelton To Go, Dopper a skleněný kelímek KeepCup Brew Cork (zleva)

Ten nejznámější: KeepCup Brew Cork

Skleněný kelímek od populární značky KeepCup je na pohled atraktivní, svým baculatým tvarem je však uživatelsky nepřátelský k útlým dlaním. Až tak, že můžete mít neustále strach, že vám vyklouzne a rozbije se. Fanoušci filtrované kávy budou také zklamaní, protože standardní porce batch brew se do kelímku velikosti S nevejde. Víčko těsní překvapivě dobře i při spěšné chůzi na tramvaj. Pokud máte rádi flat white a elegantní design a nechystáte se do náročného terénu, budete spokojení.

Hodnocení: 3/5

Čerstvýboby.cz, 519 korun

Ta nejpraktičtější: Dopper Insulated

Termoska uchová až 350 mililitrů vašeho nápoje (vyrábí se i ve variantě 580 mililitrů) s přijatelnou tepelnou ztrátou i po třech či čtyřech hodinách, což na cesty po městě bohatě postačí. Těsní dobře a můžete ji bez obav naložit do myčky, na pečlivé ruční vymytí budete ale potřebovat kartáč. Díky čistému holandskému designu připomínajícímu, ehm, leteckou bombu se dá lahev docela pohodlně nosit v ruce a můžete ji otevřít dvěma způsoby, takže nabízí i komfortní variantu „šálek“.

Hodnocení: 4/5

Freshlabels.cz, 790 korun

Ten minimalistický: Stelton To Go Click

Kelímek svým strohým designem nejvíc připomíná kus potrubí. Pro ultraminimalisty to ale zřejmě bude z našeho výběru jasná volba. Navíc se jednoduše myje a nezapáchá. Spíš než na kávu s mlékem se hodí na čaj, udrží ho teplý zhruba dvě hodiny. Některým se může příčit systém otvírání – sice jednoduše secvaknete kovový vršek termosky a napijete se odkudkoli po obvodu, zároveň to ale nepůsobí úplně hygienicky. Po uzavření také ve víku zůstává trocha tekutiny, která vám pak v ten nejméně vhodný okamžik potřísní šaty, ruce nebo kabelku.

Hodnocení: 2,5/5

Kulina.cz, 839 korun

Kelímek rCup a termoska Kinto (zleva)

Ten recyklovaný: rCup

Hrnek londýnské firmy rCup je vyrobený z dosud nezrecyklovatelných jednorázových kelímků na kávu, a sám je navíc zrecyklovatelný – z ekologického hlediska tedy všechno v pořádku. Objemově uspokojí i hodně lačné milovníky kávy, těsnicí patent propustí pár kapek jenom v okamžiku, kdy hrnek otočíte, a ještě s ním pro jistotu trochu zatřesete, jinak jste v suchu. Izolace by asi mohla být výraznější, nápoje chladnou celkem rychle, ale rCup si nehraje na termosku, takže taky všechno, jak má být. Ideální pro všechny, kteří u pití kávy potřebují přemýšlet na něčím jiným než nad svým kelímkem.

Hodnocení: 4/5

Freshlabels.cz, 349 korun

Ta největší: TravelTumbler Kinto

Pro ty, kteří si rádi udělají kotel čaje s sebou, případně vyžadují pořádný morning cup of joe, je tohle ideální termoska. Model japonské značky Kinto má objem půl litru a nápoj udržel teplý i po čtyřech hodinách. Na dotek příjemná povrchová úprava po týdnu intenzivního používání všechny škrábance „zázračně“ vstřebala, vnitřek je z nerezu. Termoska má vlastně jen dva minusy: nemůžete ji mýt v myčce a na víčko by se hodilo poutko, za které by se lépe držela v ruce. Kinto podobný model s úchytem nabízí, ale připlatíte si za něj.

Hodnocení: 4,5/5

Dos Mundos, 750 korun

Kelímky Kaffeeform a Frank Green (zleva)

Ten nejroztomilejší: SmartCup Frank Green

Kelímek australské značky Frank Green je ve všech ohledech fajn: kompaktní, dobře se nosí a pohodlně myje. Navíc z něj nevyteče ani kapka. I přesto, že uzavírání nevypadá na první pohled dvakrát bezpečně, kelímek s kávou nebo čajem můžete v klidu hodit do kabelky nebo batohu. Jediná vada je, že nápoj v kelímku nevydrží teplý příliš dlouho. Je proto dobré ho vypít co nejrychleji, jako termoska by kelímek neobstál.

Hodnocení: 4/5

Freshlabels.cz za 599 korun

Ten z kávy: Kaffeeform

Body kelímek dostává za svou „udržitelnost“: je totiž vyroben ze zbytkové kávové sedliny. Je také lehký a (údajně) voní po kávě. Navíc vypadá dost cool, což potvrzuje i ocenění Red Dot Award za nejlepší produktový design. Bohužel co do funkčnosti dost pokulhává: hlavně víčko, které netěsní kdovíjak spolehlivě.

Hodnocení: 2/5

Kaffeeform za 14,9 eura

Jaký kelímek nejvíc sedí vám? A kde dělají nejlepší kávu? Napište nám své tipy na life@forbes.cz.