Dřív se na něj mnozí dívali skrz prsty, dnes je symbolem bezpečí a schopnosti se ubránit. Řeč není o ničem jiném než o obranném průmyslu, jehož největším českým zástupcem je Michal Strnad.

Třicetiletý vládce skupiny Czechoslovak Group je jednou ze dvou nových českých tváří v globálním žebříčku dolarových miliardářů. A vyšvihnout se tam mu pochopitelně pomohla aktuální geopolitcká situace.

„Západní armády mají poloprázdné sklady a budou se chtít v zásobách dostat kvůli bezpečnosti na daleko větší čísla než před konfliktem. Zároveň se změnila bezpečnostní situace, spousta vlád a parlamentů odsouhlasila daleko vyšší výdaje na obranu. I my už máme dvě procenta z HDP na obranu v zákoně, jen to čeká na schválení,“ říká Michal Strnad, jehož majetek jsme společně s americkým Forbesem ohodnotili na dvě miliardy dolarů.

Přesná strojařina, jak třicetiletý miliardář svůj hlavní obor nazývá, zažívá zkrátka hojné časy, což byl i důvod, proč jsme s Michalem Strnadem udělali první velký titulní rozhovor – the time is now. Jakkoli působí, vpravdě, v ostrém byznysu, během celého dne, který jsme spolu strávili, byl velmi umírněný. Šetřil velkými slovy i gesty a celkově se neprojevoval jako „dolarový miliardář“.

Rozdíl byl poznat až při cestování jeho soukromým tryskáčem, který dříve říkal pane jinému českému miliardáři, nebo při neformální konverzaci, kdy Michal Strnad ukázal, jak dobře se se špičkami tuzemského byznysu zná. Řečeno obrazně, ale i doslova – na každého má číslo.

Zároveň jsme rozmělnili mírné podezření, které v tuzemských kuloárech panovalo léta. A to, že otec Jaroslav mu zbrojařskou a průmyslovou skupinu předal jen naoko. Během celého dne jsme nejen v areálu jeho kopřivnické Tatrovky pozorovali, jak obrovský má mladý zbrojař přehled.

Věděl doslova o každém koutu fabriky, o každém detailu, o každé dodávce součástek. Z celodenní interakce nám jasně vyplynulo, že ať už byly motivy majetkového předání jakékoli, Michal Strnad je přesným opakem nastrčeného syna. Byznysmenů ovládajících celé skupiny, kteří by byli v jednotlivých částech takto hands-on a v detailu, jsme viděli skutečně jen pár.

Svět Michala Strnada je plný zbraní, průmyslu, vyjednávání s vládami, cestování a rodiny. Na koníčky prý není čas. Je to každopádně fascinující čtení, které si rozhodně nenechte ujít.