skip to main content

Nadčasové i ikonické. Tohle jsou pánské sluneční brýle, které byste měli mít

3 minuty čtení

Že jste vždycky chtěli ty sluneční brýle, co měl na nose James Dean v Rebelovi bez příčiny (a trochu jste doufali, že v nich budete vypadat jako on)? Nebo vás zajímá, kterou značku měl nejradši nejstylovější prezident Spojených států John F. Kennedy?

Sestavili jsme pro vás guide slunečními brýlemi, do kterých se nemusíte bát investovat. Prověřili je totiž ti nejlepší.

Jako Steve McQueen

Značka: Persol
Model: 714

Když v roce 1957 stvořila italská značka Persol model 649 pro turínské řidiče tramvají, nikdo nemohl tušit, že se z nich už za pár let stane kousek, po kterém se bude shánět celý svět.

Reklama

První je proslavil Marcello Mastroianni ve filmu Rozvod po italsku. O sedm let později se o slávu modelu 714 (stejný rám, který jde navíc složit) postaral sám Steve McQueen ve snímku Aféra Tomase Crowna a zamiloval si je tak, že je nosil i v osobním životě.


Jako John Lennon

Značka: John Lennon Collection
Model:

Všichni známe pojem „lennonky“. Odkud se ale vzaly? John Lennon rád a často nosil sluneční brýle. Mezi jeho oblíbené značky patřil například Ray-Ban.

Ale ty nejikoničtější kulaté rámečky, které si všichni hned při vyslovení jeho jména vybaví, nenavrhl žádný designér pro velký módní brand. Byly to no name brýle, které našel na bleším trhu v londýnské čtvrti Camden, jenž se tam dodnes pořádá každou středu. Tak třeba budete mít taky štěstí.


Jako John F. Kennedy

Značka: Ray-Ban
Model: Wayfarer

Dnes již klasický model Wayfarer navrhl v roce 1952 americký optik a návrhář Raymond Stegeman, který od značky dostal zadání udělat něco, co se vyrovná modernímu designu židlí od Eamese a elegantním liniím cadillacu.

Vznikl unisexový model brýlí z tvrzeného plastu, které padnou prakticky na každý obličej. Nosilo je mnoho slavných osobností, jedním z průkopníků byl i John Fitzgerald Kennedy. A kdo by se nechtěl podobat slavnému americkému prezidentovi, že ano.


Jako Johnny Depp

Značka: Moscot
Model: Lemtosh

Reklama

Před pár lety seděl Johnny Depp v kavárněv v St. Tropez, když k němu přišel neznámý člověk a trochu drze se ho zeptal, co že to má na nose za brýle. Johnny jen znuděně sundal obroučky a hodil je před sebe na stůl. Tohle totiž nebylo poprvé, co se ho někdo zeptal. Ty brýle byly značky Moscot.

Rodinná firma, která svůj první obchod v NYC založila už v roce 1915, sází na nadčasový design a spíš než různé tvary obrouček si můžete navolit barvu obrouček i skel. Takže se můžete na svět dívat přes fialový filtr jako Johnny.


Jako Al Pacino

Značka: Cazal
Model: 968

Tuhle ikonu 70. let neproslavil nikdo jiný než Al Pacino. V té době (i dnes) byl jejich design troufalý a jen tak někdo si je vzít neodvážil. A to byl i záměr.

Německá značka totiž na rozdíl od značek jako Ray-Ban nebo Oakley nikdy necílila na mainstream. Cazal je brand, jenž si zakládá na výjimečném designu, za který si i připlatíte. Mimochodem, dnes je velkým fanouškem modelu 968 i Brad Pitt.


Jako James Dean

Značka: Curry & Paxton
Model: JAMES

James Dean dokázal udělat ikonu nejen ze sebe, ale snad ze všeho, čeho se dotkl. Jeho oblíbeným doplňkem během natáčení i mimo něj byly dioptrické brýle s kovovým clipem se zatmavenými skly.

Dnes repliku jeho slavných brýlí vyrábí značka Curry & Paxton a model se jmenuje jak jinak než James. Po kom asi?


Jako Tom Cruise 

Značka: Ray-Ban
Model: Aviator

Když v roce 1937 vznikla značka Bausch & Lomb (až později Ray-Ban), první brýle, které vznikly, byl model Aviator. Ten už z názvu dává tušit, že obroučky se zatmavenými skly s UV filtry byly původně navrženy pro letce americké armády.

Velkou slávu a comeback jim zajistil Tom Cruise, který je měl jako jednu z hlavních rekvizit ve filmu Top Gun.


A když vás nebudou bavit žádné z předchozích, vezměte si příklad z módního trendsettera z hlubokéno neprozkoumaného vesmíru, Geordiho La Forge!

 

Reklama
Reklama