Vracíte se z jarních prázdnin v Lombardii nebo z Rakouska, Švýcarska, Chorvatska, Katalánska, či dokonce z mimoevropských lokalit, kde se potvrdily případy nákazy koronavirem? V tom případě byste měli zvednout telefon a nahlásit se na spádovou hygienickou stanici.
„Každý, kdo se vrátí ze zasažených oblastí, by se měl sám ozvat,“ uvedla Gabriela Žampachová z krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Právě jihočeští hygienici jako první nařídili preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí, kteří přijeli z Itálie.
„Karanténní opatření nařizujeme pro zdravé občany, kteří nevykazují známky onemocnění. Hygienická stanice uloží rozhodnutí opatřené kulatým razítkem, které dotyčnému umožní nárokovat si nemocenskou, tedy náhradu mzdy,“ doplňuje praktické informace s tím, že je lepší opatřit si rozhodnutí telefonicky a omezit tak riziko případného šíření nákazy v ordinaci lékaře na minimum.
„Je to otázka osobní odpovědnosti každého jednotlivce, ale třeba i ohleduplnosti vůči kolegům na pracovišti,“ míní hygienička a doplňuje, že lidé v karanténě by se měli po dvoutýdenní inkubační období nemoci zdržovat doma a vyhýbat se veřejným místům. Pokud se objeví klinické příznaky onemocnění, jako dušnost či zvýšená horečka, budou převezeni do nemocničního ošetření.
„Okresní správa sociálního zabezpečení může provádět namátkové kontroly jako u běžné nemocenské. Karanténa se ovšem nevztahuje na rodinné příslušníky, s nimiž postižený žije ve společné domácnosti.“
Současně ale hygienici nepřistoupili k nuceným karanténám pro lidi přijíždějící z ohnisek nákazy. „Pasažérům, kteří přilétají z postižených oblastí, můžeme pouze doporučit návštěvu hygienické stanice, jako se to stalo například v pondělí u 11 vysokoškolských studentů, kteří přicestovali z Íránu,“ upřesňuje mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.
Pražské letiště vyhradilo například pro přílety z Itálie speciální brány. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening. „Personál si bude všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu.“
Pokud uváznete v nucené karanténě v některém ze států Evropské unie, jako se to stalo českým turistům na Tenerife, z hlediska uplatnění nároku na nemocenskou platí společná evropská pravidla. Potvrzení o nařízené karanténě z členského či smluvního státu EU je rovno českému.
„Pokud cestujete s cestovkou, ta je při zásahu vyšší moci povinna zajistit klientům tři dny pobytu, úhrada další nákladů závisí na individuálních pojištěních,“ upřesňuje tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Čeští zákazníci, kteří si od cestovní kanceláře koupili zájezd do oblasti postižené koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků.