skip to main content
Jak být lepší

„Látka by mohla potenciálně léčit nemocné pacienty,“ říká český vědec, který objevil naději na zastavení koronaviru

Remdesivir. Tak se jmenuje naděje na zastavení koronaviru čili nemoci, která v poslední době znepokojuje svět. Za objevem látky stojí český biochemik Tomáš Cihlář, pracující v San Francisku jako viceprezident americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences.

„Tento týden byl remdesivir poslán do čínského Wu-chanu a během několika dnů by měly začít klinické testy. Půjde o dvě zkoušky na nakažených a hospitalizovaných pacientech – jedna proběhne na těch v kritickém stavu, druhá na lidech s méně vážnými symptomy. Testy se budou týkat několika set pacientů,“ uvedl Cihlář pro Forbes.cz.

Reklama

„Jedné skupině bude podáván remdesivir, druhé kontrolní placebo a následně dojde ke srovnání. Doufáme, že výsledky budou známy zhruba za dva měsíce.“

Tomáš Cihlář vedl od roku 2014 v Gileadu výzkumný tým, který remdesivir objevil a později ho vyvíjel. Látka měla bránit celé řadě virů, jejím prvním cíleným použitím byla léčba eboly: v roce 2016, kdy epidemie dohasínala, se remdesivir dostal v Libérii do testů na lidech, kteří nákazu přežili, ale měli virus stále v těle a mohli jej přenášet pohlavní cestou.

Výsledky byly povzbudivé, nyní by remdesivir mohl zabrat na koronavirus. „Na rozdíl od vakcín navozujících stav imunity, jež mohou zabránit šíření viru z nemocných na zdravé, by naše látka mohla potenciálně léčit již nemocné pacienty izolované v nemocnicích. Remdesivir by tedy mohl pomoci zmírnit klinické následky nákazy a zabránit dalšímu zhoršování stavu nakažených. V tomto smyslu by působil podobně jako třeba léky proti chřipce,“ popisuje český vědec.

Reklama

Problém je, že remdesivir zatím nefiguruje mezi schválenými léky. „I bez toho je v principu možné ho nasadit,“ tvrdí Cihlář. „A to na základě výjimečného použití léku v klinickém vývoji, které musí byt schváleno Americkým úřadem pro kontrolu léčiv. Tímto způsobem byl remdesivir už podán několika pacientům ve Spojených státech a první pacient ze Seattlu už léčbu úspěšně dokončil. V této chvíli se snažíme zjistit, zda se dá podobný mechanismus uplatnit i v Číně, ideálně souběžně s průběhem klinických zkoušek.“

Remdesivir patří do stejné kategorie antivirových látek jako ty, na nichž Gilead spolupracoval s již zesnulým a světově proslulým profesorem Antonínem Holým z pražského Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Tomáš Cihlář je žákem legendárního vědce a říká: „Stopy profesora Holého jde u remdesiviru rozhodně najít. Gilead ve spolupráci s ním dlouhodobě rozvíjel výzkum takzvaných nukleotidových profarmak. Z toho nejdřív vzešla řada léčiv, která jsme vyvinuli a dnes se úspěšně používají po celém světě k léčbě HIV a virové hepatitidy. Podobný přístup a nahromaděné zkušenosti později přispěly i k našemu objevu remdesiviru.“

Reklama
Reklama