Jestli jste si ještě nestačili koupit dům za jedno euro v jiném ospalém italském městečku, můžete zvážit novou možnost. Starosta Teory, malého města, které se nachází zhruba 90 kilometrů východně od Neapole, vás rád ubytuje zadarmo.

Aby do stárnoucího a vylidňujícího se městečka nalákal nové rezidenty, je ochotný nově příchozím každý měsíc na nájem přispět celkem 150 eur, přičemž byt o velikosti 3+1 seženete už od 200 eur měsíčně. Za menší pak nemusíte doplácet prakticky nic.

Městečko nabízí k výběru na 100 bytů. Foto: Comuna Teora

Pokud byste chtěli nemovitost koupit, dostanete příspěvek pět tisíc eur s tím, že za byt či dům o výměře 100 metrů čtverečních zaplatíte kolem 30 tisíc eur. Podle CNN vedení Teory nabízí také odpuštění lokálních daní nebo například obědy zdarma pro vašeho školou povinného potomka.

Na výběr je momentálně zhruba ze 100 volných bytů v dobrém stavu, většina z nich je i vybavená nábytkem.

Že už balíte kufry? Jen počkejte, samozřejmě to má pár háčků – a ani jedním z nich není nutnost umět italsky. Abyste se mohli do městečka nastěhovat a dostali se na jeho výplatní pásku, musíte i vy splňovat několik důležitých požadavků. Budete se muset usadit v Teoře minimálně na tři roky. A také mít minimálně jedno dítě.

Ulice městečka Teora. Foto: Comuna Teora

„Ročně u nás zemře na 20 starších občanů a narodí se jen dvě děti,“ popisuje situaci starosta Stefano Farina. „V současnosti jsme klesli na pouhých 1500 obyvatel a naše město pomalu vymírá.“

Přísná pravidla pro pronájem či příspěvek na koupi stanovil proto, že chce v lidech probudit opravdový zájem v městečku na jihu Itálie žít. „Prodej prázdných domů podle mého názoru nefunguje. Nemotivuje totiž lidi, aby se opravdu nastěhovali,“ říká starosta. „Ale pokud rodinám zaplatíme nájem a ony zapíší své děti do místní školy, Teora doopravdy znovu ožije.“

Podobnou nabídku vypsalo i město Locana v severní Itálii. To novým rezidentům vyplatí devět tisíc eur, kterými bez problémů pokryjete nájem na tři roky. Podmínky jsou ale skoro stejné – musíte mít školou povinné dítě a mít roční příjem alespoň šest tisíc eur.