Zatímco v dalších měsících budou ceny nových bytů pravděpodobně stagnovat a u cen starších bytů dojde i k poklesu, u nájmů je situace přesně opačná. Pozornost lidí hledajících nové bydlení se totiž kvůli nedostupným hypotékám přesunula právě k nájmům, což tlačí ceny nájemního bydlení nahoru.
Podle aktuální analýzy developerských společností Trigema, Skanska Residential a Central Group je nyní například v Praze průměrné měsíční nájemné na 375 korunách za metr čtvereční. To je mezičtvrtletní nárůst o čtyři procenta a meziročně o celých čtrnáct procent.
Ceny jsou vyšší i přesto, že se mezi druhým a třetím čtvrtletím letošního roku zvýšila o dvanáct procent nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu. Aktuálně je konkrétně v Praze dostupných 5900 bytů. Podobná situace s růstem cen nájmů je ale i v regionech.
„Nájemné od začátku roku výrazně podražilo. Například v Olomouci se ještě před rokem pronajímal dvoupokojový byt v novostavbě za zhruba dvanáct tisíc, nyní je to asi šestnáct tisíc korun. Stejně tak i v Brně či Praze jsou nyní nájmy mnohde vyšší až o třicet procent oproti loňskému roku,“ potvrzuje Michal Pich z realitního serveru Reality Čechy.
Podle odhadů Jana Škrabánka, CEO realitní služby Bezrealitky, navíc ceny stále nedosáhly svého maxima. Majitelé naopak mají nyní šanci pronajmout i takové nemovitosti, o které by v minulosti nebyl zájem.
Do nájmů navíc mohou v následujících měsících zamířit i domácnosti, které nezvládnou splácet hypoteční úvěr, což opět povede k vyššímu tlaku na ceny. Právě vysoké úroky hypotečních úvěrů a obecně omezení dostupnosti hypoték jsou jedním z důvodů, proč teď ceny nájmů rostou.
Počet lidí, kteří si hledají nájemní bydlení, totiž od prázdnin skokově stoupl. Od poloviny léta podnájem už tradičně shání vysokoškolští studenti, k nim se však přidaly i domácnosti, které by chtěly bydlet ve svém, ale nedosáhnou na hypotéku, a nově také široké skupiny lidí, kteří se musí kvůli rostoucím cenám uskrovnit a mění aktuální bydlení za levnější.
Jen v září stoupl podle portálu Bezrealitky počet lidí hledajících nájemní bydlení o dalších čtyřicet procent, přičemž od března tohoto roku je počet poptávek zhruba na čtyřnásobných hodnotách. Množství reakcí, které si vymění zájemci s majiteli, se pak zvýšilo meziměsíčně 1,5krát.
V Praze a Brně je celých pětatřicet procent inzerátů kompletně uzavřeno a staženo do 72 hodin, polovina pak do osmi dnů od zveřejnění. Průměrně se v celém Česku na jeden inzerát hlásí třicet zájemců. V Praze je to rovnou 43 a v Brně 38. Ty nejatraktivnější inzeráty, ať už dispozicí, lokalitou, nebo cenou, pak mají během tří dnů i více než tři stovky zájemců.
Omezení poptávky a s tím i zastavení růstu cen by mohlo přijít až ve chvíli, kdy klesnou úrokové sazby hypoték směrem někam ke třem procentům a nastartuje se poptávka po bytech ke koupi.
S aktuálním přesunem poptávky k nájemnímu bydlení se však do tohoto segmentu přelévá i problém s nedostatkem volných bytů, který je, zejména v Praze, dlouhodobý.
„Můžeme si říct, že byty ke koupi jsou teď drahé a je jich málo, tak se přestěhujeme do nájmů a bude to v pořádku. Ale tak to nefunguje. Jak byt k prodeji, tak i ten nájemní musí někdo postavit. Bohužel stále nemáme efektivní nový stavební zákon a povolovací proces se asi jen tak nezkrátí. Takže bude potřeba počítat s tím, že nájmy porostou, protože jich bude také nedostatek,“ myslí si majitel investiční a developerské skupiny Trigema Marcel Soural.
Nájemné roste také v prémiovém segmentu. Výše nájmů v něm v průměru vzrostla ke třetímu kvartálu o sedmnáct procent na 39 645 korun za měsíc. Nejenže tak vyrovnala pandemický propad, ale o šestnáct procent překonala průměrné ceny před pandemií.
„Cenový nárůst ovlivňuje také skutečnost, že k nájemnímu bydlení se začíná přiklánět stále více české klientely,“ konstatuje vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů realitní kanceláře Svoboda & Williams David Šimeček.
S rostoucími cenami se podle jeho slov mění i profily zájemců a například byty o dispozici 2 + kk už nepoptávají pouze jednotlivci či páry. „Stále více vlastníků, kteří chtěli své nemovitosti prodat, teď upřednostní dočasný pronájem,“ dodává Šimeček s tím, že v tomto segmentu očekává rostoucí nabídku.
Postupný nárůst nájemného je patrný i v případě nájmů přes institucionální investory. Těch na pražském trhu stále přibývá, v současnosti v hlavním městě takto funguje přes devadesát subjektů pronajímajících velké bytové komplexy. U tohoto typu bydlení je průměrné nájemné v Praze 580 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyšší než u klasických individuálně sjednaných nájmů je cena především proto, že institucionální investoři nabízejí zpravidla větší servis.
Zároveň se v metropoli navyšuje i trh krátkodobých pronájmů, který byl během covidové pandemie výrazně omezen. I proto je v Praze nyní nabídka, ačkoli mezikvartálně stoupla, zhruba o 29 procent nižší než před rokem. A ve srovnání s přelomem let 2020 a 2021 je méně než poloviční.