Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů v úterý odpoledne přistálo na Tchaj-wanu. Nancy Pelosi je dlouhodobě otevřenou kritičkou Číny a přestože tento záměr oficiálně nepřiznala, byla její možná návštěva Tchaj-peje v rámci asijského turné hojně diskutovaným tématem.

Stalo se tak i přes již dřívější varování Číny o těžkých dopadech takové návštěvy na vzájemné vztahy s USA. ¨Konkrétně Peking uvedl, že jeho armáda nebude nečinně přihlížet, pokud Pelosi na ostrov zavítá.

Let vzbudil enormní zájem veřejnosti. Přes 600 tisíc lidí sledovalo přistání letadla amerického letectva na letišti Songshan v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej online na serveru FlightRadar24. Velký nápor dokonce donutil tracker zřídit online čekárnu pro nové uživatele.

Očekává se, že se Pelosi ve středu setká s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen a navštíví tamní parlament. I přes nevídanou sledovanost médií je v jejím zájmu, aby návštěva proběhla na neoficiální úrovni. Jinak by Spojené státy porušily politiku „jedné Číny”.

Jaké reakce návštěva vyvolá a proč zdánlivě nevinná návštěva Čínu tak provokuje? Přečtěte si článek na webu Forbes.