O uplynulém víkendu zažila Chuchle Arena Praha historicky první klání v koňském pólu na písku. Několik stovek diváků sledovalo napínavé souboje ve sportu, který je v českém prostředí poměrně neznámý, a šlo tedy o jedinečnou příležitost okusit jeho kouzlo na vlastní oči.

Zápas organizoval viceprezident České asociace hráčů koňského póla Jan Průcha, který se snaží sport prosadit i mezi českou miliardářskou scénu. Pólo je velmi nákladné a navíc vyžaduje prostory, které v tuzemsku nebývají běžné. I proto pro pořádání právě prvního pražského zápasu zvolil areál patřící miliardáři Radovanu Vítkovi.

Stejně jako při dostizích se tu sešlo mnoho významných hostů, kteří mohli rozebrat své plánované obchody a pokochali se pohledem na dusající koně pod dramaticky zataženou oblohou.

Na sobotním turnaji se utkaly čtyři týmy: Progresus, Česká mincovna, Insight Energy a domácí Chuchle Arena.
Chvílemi písčitá aréna připomínala spíše dostihovou dráhu.
Zápas se odehrával na písčité jízdárně ve Velké Chuchli před zraky diváků z tribun i VIP lounge.
Organizátor turnaje Jan Průcha

Pravidla koňského póla a další podrobnosti divákům vysvětlila Alexandra Benčíková ze slovenského týmu Česká mincovna. Každý jezdec má několik koní, které během zápasu střídá. Pro koně jde o náročný sport, při kterém se neustále otáčejí přes zadní nohy, kličkují a cválají – celou hru by proto nevydrželi.

Hráči používají křížence koňských plemen criollo, dovážené nejčastěji ze zahraničí, například z Argentiny. Jedná se o menší koně až poníky, kteří jsou velice obratní a současně nebojácní. Nebojácnost a dravost koně je při hře podstatná.

„Oni vědí sami, co mají dělat, velmi často nepotřebují žádný povel, jsou velice chytří a sami mezi sebou soupeří,“ vysvětlovala Benčíková při sledování finálového sobotního zápasu mezi výherním černým týmem Progresus a modrým Insight Energy, kteří skončili druzí.

Koňské pólo je kontaktní a nebezpečný sport: jezdci se řítí vyšší rychlostí po hřišti, nahánějí se, koně se strkají a o pády není nouze. Přesto se v Praze všichni v sedlech udrželi, i když chvílemi bylo namále. Povinnou výbavou každého jezdce a jezdkyně je proto helma a koně mají ovázané nohy bandážemi, aby při odpalech míčů pálkami nedošlo k úrazu.

Alexandra Benčíková ze slovenského týmu červených pod skupinou Česká mincovna
Ke koňskému pólu jsou využíváni nejčastěji koňští kříženci plemene criollo pro svou nebojácnost. Nezaleknou se ani mávajících palic nebo létajícího míčku.
Koňské pólo vyžaduje od koní velikou obratnost a schopnost rychlé změny směru.
Vybavení a postroje koní i jezdců byly sladěné. Na fotografii do červenočerné za tým Česká mincovna.
O rizikové situace pádů nebyly nouze. Přesto však vše jezdci ustáli a předvedli divákům mnoho gest fair play.

Proti sobě se v hlavním sobotním dni postavily čtyři týmy, každý po třech hráčích a každý jezdec či jezdkyně alespoň dvou koních. Častější a běžná sestava jsou přitom čtyři hráči a větší hřiště.

I to je důvodem, proč je koňské pólo v České republice poměrně málo známé. Průměrná cena koně je zhruba půl milionu korun a každý hráč jich potřebuje několik. I proto organizátor Jan Průcha cílí na miliardářskou společnost.

V černých dresech nastoupil tým Progresus, který zápas vyhrál s těsným náskokem dvou bodů.
Do finálového zápasu vhazoval první míč milovník koní herec Martin Dejdar.