Česká měna by v letošním roce neměla posílit výrazněji pod hranici 25 korun za euro, uvedla většina analytiků, které oslovila ČTK.
Klíčovým faktorem kurzu koruny budou podle nich inflační statistiky, měnová politika, geopolitická situace a případné obchodní války.
Loni koruna vůči hlavním světovým měnám oslabila, k americkému dolaru o 8,2 procenta, k euru o 2,3 procenta. V pátek odpoledne se obchodovala kolem 25,15 koruny za euro.
„Rok 2025 pravděpodobně pro korunu nebude úplně snadný. Česká národní banka zřejmě s úrokovými sazbami zamíří ještě níže a výhled české ekonomiky se v poslední době spíše zhoršuje,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Hlavním rizikem podle něj zůstává obchodní politika nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Evropské unii.
Česká měna ale již velkou část těchto rizik ve svém kurzu reflektuje, takže nečeká, že by měla výrazněji dlouhodobě oslabit.
V polovině roku 2025 by se kurz mohl pohybovat kolem 25,20 koruny za euro, v jeho závěru u 25 korun za euro, odhadl.
Analytik Purple Trading Petr Lajsek k polovině roku 2025 očekává kurz bez nenadálých událostí kolem 25 korun za euro. Do silnějších úrovní může korunu tlačit opatrnější Česká národní banka, míní.
Ke konci roku předpokládá mírné oslabení koruny, zejména v případě nižších než očekávaných inflačních čísel. Reálné je podle něj opětovné oslabení na úroveň kolem 25,50 koruny za euro.
Koruna bude pokračovat v mírném oslabování vůči euru, výraznější posílení pod hranici 25 korun za euro je méně pravděpodobné, uvedl analytik Portu Marek Pokorný.
Pokračující snižování úrokových sazeb České národní banky může podle něj vést k dalšímu oslabení koruny, pokud bude rozdíl mezi sazbami v ČR a eurozóně nadále klesat.
Naopak pokud Evropská centrální banka začne snižovat své sazby rychleji než Česká národní banka, mohlo by to korunu posílit, poznamenal.
Analytik ČSOB Dominik Rusinko připomněl, že koruna má za sebou nepovedený rok, protože ztratila vůči jak euru, tak dolaru. Ani v tomto roce od koruny nečeká žádné zázraky.
Odhaduje její setrvání nad hladinou 25 korun za euro, byť s rozkolísaným vývojem. „Už proto, že politický kalendář je nabitý, a to především kvůli nástupu Donalda Trumpa k moci a volbám v Německu. Vliv bude mít i makroekonomický kalendář s pokračujícím poklesem sazeb hlavních centrální bank,“ dodal.
Koruna by se podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece do poloviny roku mohla dostat k hladině 24,80 koruny za euro a do konce roku k 24,60 koruny za euro.
Napomoci by tomu mělo pokračující oživování tuzemské ekonomiky, které bude výraznější než v eurozóně, uvedl. Přirozenou poptávku po koruně na devizovém trhu by v tomto prostředí měl nadále podporovat přebytek běžného účtu platební bilance, byť ten bude proti loňsku významně menší, uzavřel.