Štědrý den je za námi a mnohým z vás Ježíšek nadělil pod stromeček nový smartphone. Právě pro vás jsme připravili výběr 10 aplikací, které by ve vašem telefonu zaručeně neměly chybět.

Kromě obecně známých aplikací pro komunikaci s okolím, aktivitu na sociálních sítích či konzumaci médií existuje také celá řada takových, které vám mohou usnadnit či nějakým způsobem obohatit život. Které to jsou?

Feedly

Také máte občas pocit, že jste na internetu zahlceni informacemi, které vás nezajímají, a často končíte u čtení článků, které jste původně vůbec číst nechtěli?

Vyzkoušejte RSS čtečku Feedly, která vám usnadní soustředit se jen na to, co vás opravdu zajímá, a dokáže vyhledat novinky, které jsou pro vás relevantní.

Feedly vám prozradí, které články jsou mezi čtenáři v oblibě, a přehledně je pro vás seřadí v moderně vypadající aplikaci, kterou lze přepnout do populárního tmavého režimu. Nespornou výhodou je také možnost vyhledávat podle tagů nebo synchronizovat Feedly hned na několika zařízeních.

Quora

Quora představuje aplikaci stejnojmenné sociální sítě, kde se můžete zeptat na cokoli, co vás zajímá, nebo sledovat vám blízká témata a dozvědět se více od lidí, kteří k nim mají co říct.

Nejen že si takto rozšiřujete obzory a dostáváte upozornění, pokud se na Quoře vyskytlo téma, které by vás mohlo zajímat, ale zároveň můžete pomáhat ostatním zodpovědět jejich dotazy – například o dění v České republice či ve světě.

Quora je síť sdružující uživatele, kteří touží po poznání a jsou ochotni podělit se s druhými o své znalosti. Spousta českých uživatelů si také chválí, že si díky komunikaci s rodilými mluvčími, kteří na Quoru přispívají, zlepšili angličtinu.

Spendee

V dnešní době, kdy je zcela běžné mít otevřený bankovní účet u více institucí, nemusí být sledování veškerých výdajů a příjmů vždy úplně jednoduché.

Pomoci vám může Spendee – aplikace, díky které získáte lepší přehled o tom, jak si vedete po finanční stránce a jestli dokážete udržet stanovený rozpočet.

Její čeští vývojáři navíc neustále vylepšují funkcionalitu, stejně jako se rozšiřuje seznam podporovaných bank. Kromě synchronizace dat, sdílení peněženky s dalšími uživateli (například členy rodiny) a možnosti obdržet notifikace o všech pohybech si můžete také manuálně evidovat hotovostní transakce.

Jak dlouho už jste si chtěli udělat pořádek ve financích? Tohle může být ta správná příležitost.

Duolingo

Jedna z nejpoužívanějších aplikací pro výuku jazyků nezískala své postavení nadarmo. Učení zde totiž probíhá formou hry a Duolingo nabízí širokou databázi jazyků, z nichž si můžete vybrat.

K tomu, abyste zapracovali na svých jazykových dovednostech, postačí i pár minut denně a díky herním prvkům se k aplikaci budete rádi vracet.

U některých cizích jazyků bohužel neexistuje přímý překlad do češtiny, a počítá se tedy s vaší znalostí angličtiny, což je snad jedinou nevýhodou této jinak povedené aplikace.

Pocket

Natrefili jste na zajímavý článek, který byste si rádi přečetli, ale momentálně na to nemáte čas? Pak není nic snazšího než si příslušný článek „odložit“ do virtuální kapsy a přečíst si jej později.

Pocket synchronizuje data napříč vašimi zařízeními, takže je jedno, jestli si článek uložíte na desktopu, nebo v mobilní aplikaci.

Kromě přehledného rozhraní a podpory tmavého režimu mnozí ocení také praktickou možnost čtení uloženého obsahu offline.

Fuelio

Fuelio vám umožní sledovat výdaje spojené s provozováním vozidla, a to včetně generování podrobných statistik, možnosti sledování časových os nebo exportu dat do CSV.

Pokud žijete ve větším městě, vlastníte automobil, ale přesto už delší dobu uvažujete, jestli pro vás není lepší alternativou využívat carsharing, Fuelio vám může pomoci se rozhodnout a náklady na provoz (a vlastnictví) vozidla vyčíslit.

V případě, že máte v domácnosti více vozidel a chcete mít o všech dokonalý přehled, je Fuelio v podstatě nutnost.

Windy

Pokud nežijete na místě s absolutně neměnným počasím, pravděpodobně využíváte nějakou formu aplikace/widgetu k monitorování teploty nebo rychlosti větru.

Jestliže však chcete mít naprosto podrobný přehled o tom, co se kolem vás ve spojitosti s počasím děje, doporučujeme vyzkoušet Windy.

Česká aplikace nabízí až neuvěřitelně detailní údaje vycházející hned z několika meteorologických modelů. Snadno tak zjistíte nejen aktuální stav oblačnosti, povětrnostní podmínky atd., ale navíc i 24hodinovou předpověď.

Ne nadarmo tato aplikace vznikla prvotně pro potřeby pilotů či surfařů, pro něž mohou být změny v počasí naprosto zásadní.

Snapseed

Specifikace fotoaparátů dnešních smartphonů se neustále optimalizují, a kvalita mobilních fotografií tak každoročně roste.

Totéž se však bohužel nedá říct o zpravidla předinstalovaném softwaru určeném k úpravě fotografií. Právě pro náročnější uživatele byla vyvinuta alternativa v podobě aplikace Snapseed.

Věřte, že pro úpravu fotografií pořízených mobilem byste skutečně jen obtížně hledali lepší alternativu. Možnosti úprav jsou opravdu enormní, a u snímků tak můžete měnit například světelnost, kontrast, sytost, stíny či HDR.

Takto lze navíc upravovat nejen JPG, ale i RAW soubory (pokud je váš telefon podporuje). Spokojení uživatelé často rádi uvádějí, že právě díky této aplikaci pozvedli kvalitu svých fotografií na novou úroveň.

Musixmatch

Posloucháte rádi hudbu a často vyhledáváte texty nejnovějších hitů svých oblíbených interpretů?

S Musixmatchem, který lze snadno propojit s YouTube, Apple Music nebo Spotify, vám tato starost odpadne, neboť zmíněná aplikace disponuje bohatou knihovnou textů a zároveň zastoupí i hudební přehrávač.

Výhodou je také schopnost rozpoznat skladby hrající ve vaší blízkosti, takže nahradí i Shazam. Pokud jste právě v procesu aktivní výuky cizího jazyka, můžete si zároveň s originálním textem skladby prohlédnout přeloženou verzi a zlepšit tak například svou angličtinu.

Mindly

Potřebujete dát věcem přehled a strukturu? Ba co víc, podívat se na své projekty z nového úhlu?

Vyzkoušejte Mindly, aplikaci pro tvorbu myšlenkových map, která vám pomocí vizualizace usnadní orientaci v komplikovaných projektech.

Pomůže vám lépe si určit priority, pochopit projekt do hloubky, a pokud to lze, zjednodušit jej. Aplikace Mindly je extrémně přehledná, jednoduchá a rozhodně potěší všechny fanoušky minimalistického designu.