Když před pár lety končila na HBO Hra o trůny, bylo to dost rozpačité loučení. Dějové vyvrcholení velkou část fanoušků naštvalo. Nic to ale neměnilo na tom, že se do televizních dějin zapsal nový fenomén. Fantasy sága podle knih George R. R. Martina, která nadchla propracovaným světem, nečernobílými charaktery i nečekanými zvraty.

HBO vědělo, že má v ruce klenot, který nemůže nechat jen tak být. Martinův svět navíc skýtá ohromné možnosti vyprávění dalších příběhů, a tak bylo jen otázkou kdy a co.

Ze všech možných kandidátů nakonec jako první dostal zelenou Rod draka, seriál zaměřený na rod Targaryenů a vycházející z Martinovy knihy Oheň a krev. Premiéru bude mít na HBO Max 22. srpna.

Jak odhalil článek magazínu Hollywood Reporter, cesta k novému dílu ze světa Martinových děl byla mimořádně spletitá. HBO bylo po megaúspěchu Hry o trůny odhodlané vytvořit vesmír typu Marvel nebo Star Wars a pokrývat různé postavy i období, zároveň s podobně košatým přístupem k vyprávění nemělo dosud žádné zkušenosti.

Lidé z HBO prozkoumali veškerou Martinovu práci a vybrali patnáct potenciálních konceptů pro prequel. Ve hře byly odlehčené historky podle novel Příběhy Dunka a Egga i superhrdinský seriál zaměřený na sedm bohů světa Westeros. V roce 2018 však HBO oznámilo, že chystá prequel nazvaný Bloodmoon zasazený mnoho let před události Hry o trůny.

Seriál nabral slušné obsazení, stála za ním Jane Goldman (Kick-Ass) a v hlavní roli měla být Naomi Watts. Natočil se pilotní díl za ohromných třicet milionů dolarů. Ale nikdy se nevysílal. HBO od něj upustilo.

Stanice totiž dobře vnímala nevoli, s jakou byl přijat konec Hry o trůny, který napsali tvůrci David Benioff a Dan Weiss. Martin totiž ještě knihy pokrývající závěr vyprávění nedokončil. Fanouškům se mimo jiné nelíbila uspěchanost závěrečných řad. A HBO pochopilo, že by možná mělo více naslouchat Martinovi, který chtěl, aby seriál měl deset sezon (skončil po osmi).

Martin zároveň vyjádřil rozpaky nad konceptem Bloodmoonu, který rovněž neměl oporu v jeho díle. Pokrývané časové období má v knihách jen několikařádkovou zmínku.

„Nebylo to nekoukatelné nebo hrozné. Bylo to velmi dobře udělané a vypadalo to skvěle. Ale nemělo to na mě takový efekt jako původní seriál. Nemělo to podobnou hloubku a bohatost jako pilotní díl Hry o trůny,“ vzpomínal Robert Greenblatt, tehdejší šéf WarnerMedia, mateřské společnosti HBO. 

Ta se rozhodla uzavřít s Martinem dlouhodobý kontrakt, který zaručuje, že všechna nová díla z jeho světa budou pod spisovatelovým dohledem. První na řadě je již zmíněný seriál zaměřený na rod Targaryenů, pro který si Martin vybral scenáristu Ryana Condala, superfanouška jeho knih.

Přidal se k ním pak ještě mazák Miguel Sapochnik, který režíroval některé zásadní epizody Hry o trůny a měl zaručit, že nový seriál bude mít podobný feeling.

Stanice oslovila i tvůrce originálu Benioffa s Weissem, kteří však s díky odmítli a popřáli novým „showrunnerům“ hodně štěstí. Pravděpodobně to bude ku prospěchu všech.

Můstků, spojujících originál s novým seriálem, tak zůstává relativně málo. Vrací se ještě autor fenomenální hudby Ramin Djawadi. Úplně nové je herecké obsazení složené z televizních či takřka neokoukaných tváří, tedy bez velkých jmen, jako byl třeba Sean Bean v roli Neda Starka.

V Rodu draka si zahrají Matt Smith, Emma d’Arcy, Olivia Cooke, Paddy Considine nebo Graham McTavish.

Seriál byl natáčen v Anglii, Španělsku či Portugalsku. V deseti epizodách zřejmě uvidíme hodně rodinných půtek, zvratů a také draků, které koneckonců nese seriál už v názvu. Navázat na fenomén, který dalece přesáhl běžné televizní publikum, ale bude obří výzva.