skip to main content

Nastřihat, potisknout, sešít a odeslat. Z Tábora až k velkému šampionovi

4 minuty čtení

Nastřihat, potisknout, sešít, zalepit, zkontrolovat, odeslat. Nemít z toho ani korunu, naopak velké miliony platit. Podivný byznys? Ten nejprestižnější! Rodinná firma Kalas obléká světovou superstar a píše podmanivé příběhy.

Místo střihorukého Edwarda je tu střihoruký Eda. Také střihoruký Evžen a střihoruký Karel. „Takhle si je tu ženské pojmenovaly,“ usmívá se Josef Filip u střihacích robotů, jejichž naprogramované oscilační nože se pohybují – tam, zpět, do strany, dopředu – nad látkou s přesným, jaksi sebejistým záměrem.

Budí to bezmála dojem, že se Eda, Evžen a Karel báječně baví, nezpochybnitelnou skutečností je, že jejich střihačské umění si s Edwardem ze slavného filmového příběhu nikterak nezadá.

I střihací stroje z výrobní haly na kraji historického Tábora jsou součástí slavného příběhu. Minimálně k němu přispívají. Jeho hlavním hrdinou je Mathieu van der Poel, jedno z největších es současného světa profesionální cyklistiky. Nizozemská hvězda září v kombinéze firmy Kalas, jejímiž hlavními vlastníky jsou Josef Filip a Jakub Věncek.

Reklama

Druhý jmenovaný je vnukem zakladatele společnosti Čestmíra Kalaše, což není jediný dědeček, který v tomto příběhu vystupuje. Zasáhne do něj i maminka Josefa Filipa, a jste-li v tuto chvíli dezorientovaní z příbuzenského propletence, který se začíná podobat Cimrmanově Hodině pravdy, náleží vám omluva a vysvětlení.

To půjde nejsnáze udělat čímsi, co je typické jak pro film, tak pro jihočeskou výrobnu. Tedy? Střih!