Stroj času rodinné trio Valuštíků nevynalezlo, přesto vám umožní popovídat si s vaším minulým já. Tedy minimálně za rok. S aplikací Futurello si totiž můžete do budoucnosti poslat vzkaz, na který léta nedosáhnete. „Život je složitý a někdy zapomeneme, co je důležité. Vzkažte si, kde právě žijete, koho milujete nebo čeho chcete v budoucnu dosáhnout,“ vybízejí tvůrci.

V květnové přehlídce domácích aplikací AppParade získalo Futurello čtvrté místo. Tehdy také Jan Valuštík, jeden z jeho vývojářů, vzpomínal na „AHA moment“, který vedl ke vzniku aplikace. „Byl rok 2012. Sprchoval jsem se a přemýšlel jsem o životě. Měl jsem se skvěle, studoval jsem ve Zlíně, měl jsem spoustu přátel, hodně se pilo. Měl jsem strašně hot přítelkyni se psem a říkal jsem si, jaký budu mít život za 10 let.“

futu foto

Zalíbila se mu představa, že si bude moci zavzpomínat na to, jak prožil právě toto období. O tom, že to je dobrý nápad, přesvědčil i svého bratra a strýce a společně vytvořili aplikaci, do které si můžete nahrát až minutové video a pak se s ním na rok, tři, pět nebo 10 let rozloučit. Soubor se skrytě uloží na váš Google Drive, kde k němu nemá nikdo přístup, dokonce ani vy sami. Po uplynutí patřičné doby vám přijde na e-mail odkaz pro přehrání videa. Stejně tak můžete video vzkaz poslat i přátelům.

„Znáte ten pocit, když na půdě najdete krabici plnou zapomenutých fotek? Tak přesně tohle zažijete s Futurellem, s tím rozdílem, že si pustíte rovnou video,“ říká Jan Valuštík. Uživatelé si podle něj nejčastěji volí roční interval, druhá nejpopulárnější varianta je pak deset let.

Možná budete chtít aplikaci využít stejně jako její autor pro zakonzervování určité životní etapy. Anebo ji pojmete jako pětiletku a svému budoucímu já předložíte seznam dlouhodobých cílů. A vaše starší já si možná bude moci hmatatelné výsledky odfajkvovávat: počet nul na kontě, zmáknutí japonštiny nebo třeba černý pásek v karate…

A pokud jste čerstvý rodič, můžete se inspirovat od Kim Kardashian. Ta nedávno ve veřejném vzkazu své o deset let starší verzi připomněla, aby měla trpělivost s dcerou, která bude tou dobou vstupovat do puberty.

Realizace Futurella zabrala triu Valuštíků dva a půl roku. Proč to trvalo tak dlouho, vysvětluje Jan tím, že on, bratr ani strýc neměli s vývojem mobilních aplikací příliš zkušeností a všechno se učili za pochodu. Mobilní aplikace navíc přišla na řadu až po tom, co nějakou dobu vyvíjeli variantu pro počítače, ale nakonec ji zavrhli jako slepou uličku a šli do telefonů. „Tvůrčí tým“ byl navíc po celou tuhle dobu rozprostřený mezi Ostravu, Prahu a Zlín. „Ale je to v samotné DNA projektu, ta délka, je to lifetime projekt, přece jen posíláme videa 10 let do budoucnosti,“ uzavírá Valuštík. Futurello je ke stažení zdarma na Google Play.

Futurello zatím od června běží v testovací verzi, naostro by se všechno mělo rozjet na přelomu roku, kdy chce rodinné trio svou aplikaci nabízet i v zahraničí. Podobně jako Futurello funguje například služba FutureMe, ta ale umožňuje posílat si do budoucnosti pouze psané vzkazy.

Autor: Daniela Ešnerová