Sám sice sametovou revoluci nezažil, ale svou snahu soustřeďuje na to, abychom si mohli důstojně připomínat její odkaz, protože svobodu teď vnímá především jako zodpovědnost. Lukáš Černý je předsedou spolku Díky, že můžem, který už sedmým rokem pořádá největší oslavy 17. listopadu, Korzo Národní.

Ještě jako student stál několik let v čele oblíbeného Budějovického Majálesu, při kterém jihočeské město po dobu pěti dnů doslova ožije kulturou. Před šesti lety ho však spolu s ostatními z týmu oslovili organizátoři oslav 20. výročí sametové revoluce: Nechtěli by se „Budějovičtí“ ujmout těch dalších, půlkulatých?

„Přišlo nám to jako skvělý nápad a příležitost, a tak jsme tehdy řekli osudové ano. Zcela upřímně, byli jsme trochu naivní a moc jsme si neuvědomovali, co všechno přípravy oslav 17. listopadu obnášejí,“ popisuje úplné začátky spolku.

Od té doby uplynulo poměrně dost času a také Díky, že můžem prošlo zřetelnou proměnou. „Hned po prvních oslavách jsme si uvědomili, že pokud opravdu chceme změnit vnímání 17. listopadu jako státního svátku a způsobu jeho slavení, musíme z naší akce na Národní třídě udělat každoroční tradici,“ vzpomíná Černý. Dle jeho slov však tvrdě narazili.

Foto Aleš Král

„Sametová revoluce jako by v roce 2015, tedy při nekulatém výročí, nebyla pro nikoho důležitá. Ze strany institucí se nám nedostalo přílišné podpory.“ Národní třída se neuzavřela pro dopravu, organizátoři neměli dostatek peněz a oslava se udála ve spíše skromném měřítku jen na piazzettě Národního divadla. 

„Tehdy nás kontaktoval podnikatel Pavel Bouška s nabídkou podpory. Chtěl nám pomoci, abychom mohli důstojně připomínat výročí sametové revoluce každý rok. Stal se tak naším prvním donorem a dodnes mu za to děkujeme. Došlo nám navíc, že někomu nemusí být cizí takováhle solidarita a je přirozené, že právě takto úspěšní lidé často sdílejí naše hodnoty,“ uvádí dál.

Zůstává pravdou, že mnohým z nich umožnila sametová revoluce již jen to nejzákladnější – samostatně podnikat. V roce 2016 tak oslava proběhla už v takové podobě, jakou znáte z několika posledních let, celá ulice byla uzavřena a pulzovala pozitivní atmosférou. Zkrátka důstojná oslava státního svátku.

Foto Aleš Král

V tomto roce se dle Černého začalo dařit přesvědčovat instituce, nadace i soukromé donory o tom,  že nastolení takové tradice je důležité pro vyrovnání se celé společnosti s naší předlistopadovou historií.

„Přál bych si, aby výročí sametové revoluce nebylo vnímáno jako den, kdy vyjadřujeme nesouhlas se současnou politickou situací a chodíme demonstrovat, ale spíše jako den vnitřní reflexe každého z nás a uvědomění si důležitosti svobody v současném světě. A toho, že ji máme právě díky událostem z roku 1989.“

Foto Vojtěch Straškraba

Letošek představuje po několika úspěšných ročnících Korza Národní pro organizátory opravdovou výzvu. „Sešlo se toho opravdu dost, průběh samotné pandemie, s ní spojená omezení a zásah do ekonomiky. Financování Korza Národní je založeno na podpoře od veřejných institucí, nadací, privátních donorů a samotných návštěvníků ulice.“

Většina nadací, se kterými v minulých letech spolupracovali, přesunula své prostředky na boj s pandemií. Velká část příjmů Korza přitom pochází z darů od soukromých donorů a podporovatelů, kteří byli letos také ovlivněni krizí.

„Posledním pilířem našeho rozpočtu je finanční podpora od samotných návštěvníků přímo na 17. listopadu, z bezpečnostních důvodů jsme však veřejnou sbírku zrušili. Když tak spolu počítáme, spíš se ničeho nedopočítáme,“ poznamenává s nadhledem Černý.

Co ho ovšem těší, je fakt, že mezi veřejností zájem o oslavy svobody přetrvává. To považuje za úspěch v pravém slova smyslu.

„Za Díky, že můžem pořádáme největší oslavy revoluce, které zůstávají i letos občanské a organizované mladými lidmi. Nebojím se říct, že se nám v něčem podařilo změnit vnímání 17. listopadu českou společností,“ říká Černý.

Foto Aleš Král

„I když nepřevládá nálada slavit, natož ve vztahu k událostem posledních měsíců, hodnoty a myšlenky sametové revoluce lze považovat za neotřesitelný základ. Alespoň jednou za rok máme možnost zamyslet se nad odkazem zlomových let 1939 a 1989. A říct si mou oblíbenou frázi Díky, že můžem,“ shrnuje za organizátory.

Foto Kristýna Padrtová

Letošní oslavy svobody Korzo Národní si můžete užít s ohledem na bezpečnost především virtuálně. Motto akce „Svoboda je především zodpovědnost“ tak dostalo zcela nový rozměr.

Během 17. listopadu bude celý program dostupný na dikyzemuzem.cz.