Skype je právem považován za jednu z nejúspěšnějších společností, které kdy vzešly z Evropy. Kdo jsou ale lidé, kteří za ním stojí, a čemu se věnují teď?

Pravdou je, že po úspěšném exitu rozhodně nehodili nohy na stůl. Právě naopak. Mají prsty hned v několika projektech, mezi nimiž je miliardový venture kapitálový fond i startup zabývající se autonomním doručením objednávek jídla.

Partě kolem Skypu se často přezdívá Skype Mafie (podobně jako zakladatelům PayPalu) a patří do ní poměrně hodně lidí. Vyčnívá jich však jen pár.

Skype byl založen v roce 2003, dva roky poté ho koupil internetový gigant eBay za 2,6 miliardy dolarů. Zakladatelé Niklas Zennström a Janus Friis z obchodu odešli každý zhruba o 390 milionů dolarů bohatší. V té době šlo nejen o největší evropský exit, ale zároveň o ten globálně největší od dotcom krize.

Historie velkého obchodu zůstává dosud pozoruhodná. Zennström a Friis si totiž ponechali vlastnictví některých pro Skype zásadních technologií, což se ukázalo jako dobrý tah, když vztahy mezi prodávajícím a kupujícím ochladly. Podnikatelská dvojice se totiž v jednu chvíli s eBayem soudila kvůli neoprávněnému užití jejich duševního vlastnictví. Zennström s Friisem tvrdili, že část kódu, který si cíleně ponechali, Skype využíval bez jejich svolení.

V roce 2009 eBay za 2,75 miliardy dolarů prodal 70procentní podíl skupině Silver Lake, kolem které se v té době pohybovali i někteří ze zakladatelů Skypu. Silver Lake a eBay pak celou firmu za 8,5 miliardy dolarů prodaly Microsoftu.

Forbes mluvil s celou řadou bývalých zaměstnanců Skypu a lidí, kteří k projektu měli blízko, a našel pět klíčových postav celého příběhu.

Niklas Zennström, spoluzakladatel a CEO

Foto: Simon Dawson / Bloomberg

Série akvizic udělala z mnoha původních zaměstnanců Skypu milionáře, ale Niklas Zennström inkasoval suverénně nejvíc. V roce 2015 Forbes odhadoval, že se jmění Zennströma, který také založil software na sdílení souborů Kazaa, pohybovalo okolo 900 milionů dolarů.

Třiapadesátiletý podnikatel a nadšený jachtař investoval část svých prostředků do vybudování závodních jachet, které vyhrály velké respektované závody. Říká se, že Zennström stráví ročně na jachtě asi 90 dní.

Další část peněz použil na založení venture kapitálového fondu Atomico. Ten začal fungovat v roce 2006 a investuje přes 1,5 miliardy dolarů do startupů v rané fázi v celé řadě oblastí. Zennström chtěl údajně založit fond, který mu chyběl, když v Evropě sháněl peníze pro Skype. Atomico už poslalo peníze do desítek projektů a mezi velkými ránami najdeme Supercell (podíl koupila SoftBank), Xonbi (koupeno Yahoo) nebo Klarnu, která má dnes valuaci přesahující pět miliard dolarů.

Zennströma údajně také zajímají byznysy, které se snaží snížit dopady klimatických změn. Jeho fond investoval například do německého startupu Lilium, jenž vyvíjí malý létající elektrický vehikl, který má potenciál snížit emise a zácpy. Nedávno fond také podpořil startup studující počasí a půdu, čímž pomáhá zemědělcům.

Janus Friis, spoluzakladatel

Foto: Matthew Staver, Bloomberg News

Skype má celou řadu spoluzakladatelů, ale 43letý Dán je vnímán jako Zennströmův největší parťák. Dvojice za sebou má společnou byznysovou historii, která se datuje ještě do dob před Skypem. Společně pracovali v telekomunikační společnosti Tele2 a vyvinuli také aplikaci Joost, která televizní obsah distribuovala na internet.

Vztahy obou hlavních mužů Skypu se podle všeho nicméně zhoršily a jeden zdroj tvrdí, že už se spolu duo nebaví.

Friis dnes svou pozornost upírá směrem k samořiditelným donáškovým robotům. Společně s Ahtim Heinlou (dalším členem Skype Mafie) založil firmu Starship Technologies, která nově od investorů získala dalších 40 milionů dolarů, aby expandovala na 100 univerzit.

Malí roboti, kteří dokážou doručit jídlo z restaurací zákazníkům domů, však na nikterak velké škále zatím nefungují. Vedení sice tvrdí, že už bylo doručeno přes 100 tisíc jídel, většinou se tak ale děje v malých obcích nebo na soukromých pozemcích, kde je minimální riziko, že roboty někdo poškodí.

Starship Technologies celkem získala už 85 milionů dolarů a mezi investory je například spoluzakladatel Airbnb Nathan Blecharczyk nebo další člen skupiny kolem Skypu Jaan Tallinn.

Taavet Hinrikus, první zaměstnanec

Foto: Matthias Balk, DPA

Hinrikus do Skypu nastoupil v roce 2003 jako vůbec první zaměstnanec a pracoval na celém spektru úkolů – od IT až k byznys developmentu. Ve firmě zůstal šest let a udával klíčovou strategii dalších produktů.

Dnes je spoluzakladatelem úspěšné směnárenské platformy TransferWise. Nápad dostal v roce 2011, kdy žil v Londýně, ale pracoval pro Skype v Estonsku. Výplatu dostával v eurech, zatímco hypotéku měl v librách. V té době druhý spoluzakladatel TransferWise, Kristo Käärmann, pracoval v Londýně a měl hypotéku splatnou v eurech v Estonsku. Každý měsíc tak Hinrikus vkládal eura na Käärmannův estonský účet, zatímco Käärmann dělal to samé obráceně, aby se oba vyhnuli skrytým směnárenským poplatkům z bank.

„Myslím si, že tu sktuečnou success story představuje právě Taavet,“ říká na účet prvního zaměstnance Mark Tluszcz, což je investor, který násobně zhodnotil svou brzkou investici do Skypu.

Je fakt, že startup TransferWise získal finanční podporu největších jmen Silicon Valley – investoval do něj například prominentní fond Andreessen Horowitz nebo Valan Ventures miliardáře Petera Thiela. TransferWise nyní dosahuje valuace 3,5 miliardy dolarů.

Sám Hinrikus nyní hledá další vycházející hvězdy startupového světa. Investoval do 25 technologických počinů, mezi něž patří třeba přepravní aplikace Bolt nebo fintechová aplikace Curve.

Eileen Burbidge, šéfka produktu

Foto: Ben Pruchnie, Getty Images

Za poslední léta se Eileen Burbidge ve Spojeném království stala jednou z nejznámějších technologických osobností, je často k vidění na televizních obrazovkách či na stránkách tamního byznysového tisku.

Než se v roce 2004 připojila k týmu Skypu, pracovala pro technologické obry jako Apple či Verizon. Mezi dubnem 2004 a dubnem 2005 byla šéfkou produktového vývoje a reportovala přímo Zennströmovi. Tvrdí, že byla zodpovědná za veškeré produktové road mapy a strategická partnerství se společnostmi jako Packard Bell a Motorola.

Dnes je matkou pěti dětí a partnerkou ve venture kapitálovém fondu Passion Capital, což je jeden z předních investorů rozjeté fintechové aplikace Monzo. Burbidge je také nevýkonnou ředitelkou ve firmě Dixons Carphone, fintechovou vyslankyní ministerstva financí a vládní nezávislé technologické komise.

„Vybudovala největší a nejdůležitější fintechový ekosystém na světě,“ tvrdí o ní Rodolfo Rosini, partner v technologickém akcelerátoru Zeroth.AI. „Jde o jediný segment, kde jako Evropa porážíme Silicon Valley. Svůj otisk během posledních let zanechala na největších fintechových firmách,“ dodává Rosini.

Ahti Heinla, spoluzakladatel a hlavní technický architekt

Foto: Tobias Hase, Pictura Alliance via Getty Images

Estonský programátor byl jedním ze spoluzakladatelů a od prosince 2002 do srpna 2008 hlavním technickým architektem.

V roce 2003 Heinla založil společně s dalšími bývalými vývojáři Skypu investiční firmu Ambient Sound Investments (ASI), což jim umožnilo držet v rozjíždějící se technologické senzaci minoritní podíl. Ke konci roku 2005 ASI svůj podíl prodala do rukou eBaye a nyní operuje jako family office disponující zhruba 111 miliony dolarů.

Heinla také v prosinci roku 2007 založil reklamně-technologický startup, který funguje dodnes. Od roku 2014 je však Heinla primárně po boku Januse Friise a společně pracují na již zmíněných donáškových robotech, které by rádi dostali do celého světa.