Měl jsem to skvěle vymyšlené. Nalepit voděodolný držák na příď kajaku, nasměrovat kameru GoPro pro ideální záběr, překonat první vlnu bez pocákání objektivu a mám vyhráno.

Jenže pak se můj plán, jak udělat dokonalé selfie na kajaku s karibskou pláží v zádech, zvrtl. Natáhnu se ke kameře, abych ji zapnul, jenže to nejde. Kajak se nebezpečně kýve, ale stejně na ni nedosáhnu. Aha, to mi nedošlo. Takže se pokorně vrátím ke břehu a začnu znovu.

DCIM100GOPROG0054004.

Stejným zážitkem si před lety musel projít i Nick Woodman, muž, který malou, voděodolnou a téměř nezničitelnou kameru vymyslel a ze kterého GoPro udělalo miliardáře. A projdete si tím nejspíš i vy, když GoPro vezmete do ruky poprvé a začnete zběsile točit všechno kolem sebe.

My vám ale ušetříme čas. Vzali jsme GoPro (konkrétně model Hero 4 Black) na týden do Karibiku a jako obyčejní laici jsme tuhle kameru vyzkoušeli ve všech možných situacích. A tohle je výsledek. Deset tipů, triků a postřehů, které by vám měly pomoct dostat z ní maximum a natočit skvělé video.

Stabilizační fígl

Nejčastější začátečnickou chybou, kterou jsem dělal samozřejmě i já, jsou roztřesené záběry. I když máte ruce klidné a přesné jako neurochirurg, při chůzi nebo jakémkoliv pohybu se rozklepanému obrazu stejně nevyhnete. Jasně, můžete si za několik tisíc koupit speciální stabilizační systém, nebo vyzkoušíte tenhle trik. GoPro si opřete o bradu, případně ho chytněte do zubů. Krční páteř totiž funguje jako dokonalý stabilizátor – zatímco ruku v klidu neudržíte, hlavu ano. S kamerou připlácnutou na bradu sice budete při chůzi vypadat trochu komicky, rozdíl ale poznáte hned při prvním záběru.

Lepší zvuk

I když se v tom GoPro Hero 4 oproti předchozím modelům zlepšilo, jeho nejslabší stránkou je pořád zvuk. A ten, přiznejme si to, budete po odeznění úvodního nadšení ze super zpomalených záběrů vašich skoků na lyžích potřebovat. Proto pokud možno co nejvíc točte bez vodotěsných obalů, se kterými je zvuková stopa téměř nepoužitelná. Mikrofon je totiž ukrytý na horní straně kamery, a když ho čímkoliv zakryjete, klesá kvalita zvuku rapidně dolů. Nejjednodušší rámeček, který GoPro obepíná jen po obvodu, naopak tento problém řeší – mikrofon je zakrytý pouze jemnou síťkou, takže kvalita zvuku nijak netrpí.

ANDFR-302_newmain2

Time-lapse s kuchyňskou minutkou

Tohle je nejsofistikovanější vychytávka, kterou přitom můžete u GoPro kamery využít za pár korun. Baví vás časosběrná videa (time-lapse), na kterých se efektně po obloze zrychleně posouvají mraky, a kamera u toho ještě pohybem sleduje zapadající slunce? Na tenhle trik je potřeba obyčejná kuchyňská minutka, na které jde nastavit odpočítávání alespoň jedné hodiny. GoPro na minutku přilepíte, spustíte ji, zároveň zapnete nahrávání videa a je to – GoPro se bude pomalu otáčet, a přitom se jinak nepohne, což je pro časosběrné video klíčové. Podmínkou je, aby měla minutka rovnou plochu, na kterou půjde držák přilepit. Ideální je třeba ta, kterou prodává řetězec IKEA. Pozor jen na to, že se minutka bude vždy otáčet jen jedním směrem…

Zamlžené sklíčko

Není nic horšího, než když natočíte senzační video krmení žraloků pod vodou, a pak zjistíte, že je celé rozmazané, protože se vám podvodní kryt zamlžil. Jde o častý problém, který způsobuje rozdíl teplot vyhřátého krytu a chladnější vody. GoPro prodává speciální pásky, které uvnitř obalu pohlcují vlkost, ale pokud stejný problém zrovna řešíte, znamená to, že je u sebe nejspíš nemáte. Tohle jsou mé tři rady, které mám v takovém případě vyzkoušené: 1) Než jdete pod vodu, nenechávejte GoPro s obalem na slunci a dejte ho stínu, 2) Pod vodou kameru vypínejte, pokud zrovna netočíte (zapnutá se zahřívá a teplo zamlžení zhoršuje), 3) Vložte do pouzdra s kamerou kousek toaletního papíru, který funguje podobně jako originální páska pohlcující vlkost.

Podvodní filtry

GoPro funguje skvěle, pokud ho používáte v prostředí, kde je hodně světla. Jenže hluboko pod vodou je to horší. Pokud se často potápíte do hloubky 15 metrů a víc a toužíte po skvělých záběrech, potřebujete před objektiv kamery namontovat červený filtr. Voda totiž funguje jako filtr červené barvy z barevného spektra, takže čím hlouběji se ponoříte, tím víc budou mít vaše video nebo fotky modrozelený nádech. Skutečné barvy jim vrátí právě červený filtr. Koupit můžete buď ten originální od GoPro, nebo levnější třeba od značky Flip4.

Red2.0_Comparison

Pozor na širokoúhlé záběry

Všechny akční kamery včetně GoPro se pyšní ultraširokoúhlými objektivy, které jsou skvělé v tom, že kromě vás do záběru dostanou ještě spoustu krajiny kolem, jenže pouze za cenu soudkovitého zkreslení po stranách, kde se nepřirozeně bortí linie. Pokud tedy nepotřebujete dostat do záběru i to, co by se tam normálně nevešlo, mnohem lepší je v nastavení FOV (fields of view) přepnout z „Wide“ na „Medium“. Záběr bude stále dostatečně širokoúhlý, ale vaše video bude vypadat mnohem přirozeněji.

Zpomalte to!

Skvělé video musí mít dvě věci. Příběh a dostatek kreativity. S tím prvním vám nepomůžeme, ale to druhé se dá s GoPro zařídit snadno. V mém případě nejlépe fungovalo, když jsem část videa zpomalil, čímž vznikl efekt, který pokaždé přitáhne pozornost. Kličové je při natáčení použít co nejvyšší fps, tedy snímkovací frekvenci, která udává, kolik snímků za sekundu kamera pořídí. Nejběžnější je 30 fps, které je pro lidské oko dostatečně plynulé. Když tedy při natáčení použijete 60 fps, můžete video v počítači dvakrát zpomalit a stále bude obraz pro lidské oko plynulý. Nejvýkonnější model Hero 4 Black přitom umí točit při rozlišení 720p až v režimu 240 fps, takže výsledné video lze zpomalit bez problémů dokonce osmkrát. A třeba zpomalené záběry odlétávajícího sněhu od lyží nebo vody od skůtru pak vypadají hodně efektně.

Měňte úhly záběru

Jestli je v něčem GoPro nenahraditelné, pak je to jeho využití v jakkoliv extrémní situaci. Díky skvělé nabídce různých popruhů (kameru můžete mít připnutou na hlavě, hrudníku a dokonce existuje i speciální popruh na hřbet psa) a přilepovacích držáků můžete GoPro připevnit kamkoliv. Nebojte se experimentovat, hledejte netradiční úhly záběrů, střídejte různé pohledy – každý profesionální režisér vám totiž vysvětlí, že právě to může video výrazně vylepšit. Jen pozor, ať můžete kameru pořád ovládat a nedopadnete stejně jako já na kayaku (pravda, tenhle problém by vyřešilo dálkové vodotěsné ovládání, které jsem ale u sebe neměl).

ADOGM-001_newlife3

Přidejte pixely

GoPro nabízí desítky různých filmových nastavení, jenže stejně většina začátečníků nakonec skončí u FullHD rozlišení (1080p). Pro většinu televizí je naprosto dostačující, není tak náročné na data ani výkon počítače při zpracování. Co ale zkusit jednu změnu? Mnohem praktičtější je totiž rozlišení 1440p – má stejné vlastnosti jako FullHD, ale na rozdíl od něj je na výšku větší. A těch 360 pixelů navíc se hodí právě pro záběry, o kterých byla řeč v předchozím bodu. Když totiž točíte s kamerou připevněnou na helmě, snadno se vám stane, že půlku záběrů při editaci vyhodíte, protože jste měli hlavu moc skloněnou a natáčeli jste jen zem. Díky rozlišení 1440p ale můžete spodní část záběru oříznout, a dostanete standardní širokoúhlé FullHD video, na kterém je vidět i to, co být vidět také mělo.

Burst mode

Jedna odbočka od videa: GoPro má svou kvalitou fotek daleko i k nejobyčejnější zrcadlovce, ale přesto vám nemusím vysvětlovat, že i s ním zle pořídit skvělá fotka. Jen se musíte smířit s tím, že ne každá vyjde skvěle, takže je potřeba udělat snímků co nejvíce a vybrat ten nejlepší. Já proto fotil téměř výhradně v režimu Burst, díky kterému GoPro vyfotí podle vašeho nastavení třeba 30 snímků za jednu vteřinu. Šance, že alespoň na jedné z nich nebudete i ve velkém pohybu rozmazaní, budete mít otevřené oči a v pořádku bude i kompozice, je totiž docela velká.

Kameru na test zapůjčila firma GoHD.cz, oficiální distributor značky GoPro v Česku.