K videím na sociální síti TikTok se vrací skladby spravované vydavatelstvím Universal Music Group (UMG). Týká se to například Taylor Swift, Billie Eilish, Harryho Stylese či Boba Dylana nebo kapely Pearl Jam.

UMG ve čtvrtek podle amerických médií oznámila, že s TikTokem uzavřela novou smlouvu poté, co se po vypršení té předchozí firmy neshodly na podmínkách bezpečí uživatelů v kyberprostoru nebo přístupu k melodiím vytvořeným umělou inteligencí.

Stanice CNBC potvrdila, že na platformě se už ve čtvrtek objevily i nové skladby z nejnovějšího alba Taylor Swift nazvaného The Tortured Poets Department (2024).

UMG v minulosti obvinila TikTok vlastněný čínskou firmou ByteDance z „šikany a zastrašování“ při vyjednáváních, když TikTok navrhl, že umělcům bude platit „jen zlomek toho, co platí jiné, podobně velké sociální platformy“, popisuje stanovisko vydavatelství CNBC.

TikTok podle UMG podkopával duševní vlastnictví umělců, když platformu „nechal zaplavit“ uměle vytvořenými melodiemi.

Nová smlouva má zajistit hudebníkům lepší finanční podmínky, příležitosti k propagaci tvorby i ochranu proti nelicencovanému obsahu tvořenému generativní umělou inteligencí.

„Nová smlouva se soustředí na hodnotu hudby, nadřazenost lidského umění a dobré podmínky uměleckého společenství,“ uvedl generální ředitel UMG Lucian Grainge a dodal, že se těší na další spolupráci s týmem TikToku.

Obdobné prohlášení vydal rovněž šéf TikToku Show Zi Chew. Platforma je podle něj „odhodlaná spolupracovat na podpoře hodnot, objevování a propagování úžasných umělců a skladatelů pod UMG“.