Osm let trvající neporazitelnost skončila. Nejlepší český bojovník současnosti Jiří Procházka nezvládl svou druhou titulovou bitvu v UFC, nejprestižnější MMA organizaci světa, a na zápasnický trůn se tak prozatím nevrátil.
V souboji, kterým v neděli ráno středoevropského času vyvrcholil turnaj UFC 295 konaný v proslulé newyorské hale Madison Square Garden, podlehl člen výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2022 Brazilci Alexi Pereirovi.
Jeden z nejsilnějších postojářů s obávaným levým hákem jej ukončil ve druhém kole po kombinaci, kterou zahájil právě úderem levou pěstí do Procházkovy brady.
„Je to pro mě velká lekce, ale vrátím se silnější,“ komentoval bezprostředně po zápase český bijec, jenž v neděli vkročil do klece po dlouhých osmnácti měsících.
Ukončení zápasu ze strany zkušeného rozhodčího Marca Goddarda se přitom mohlo jevit jako předčasné. Procházka i přes několik ran, jež schytal, byl nadále odhodlaný bojovat. Obdobně to viděly i ochozy, z nichž se po překvapivém rozhodnutí ozýval pískot.
„Myslím, že to nakonec bylo v pořádku, byl jsem mimo,“ uznal nicméně sám Procházka, jenž prohrál po třinácti vítězných zápasech, poprvé od roku 2015. „Já bych ale nikdy nepřestal. I když je moje hlava mimo, tělo nadále pracuje.“
Jednatřicetiletý rodák z Hostěradic na Znojemsku si tak nevzal zpět šampionský pás, jehož se před rokem po těžkém zranění vzdal. Nemusel, ale chtěl být fér vůči ostatním soupeřům.
Tehdy si během tréninkového kempu na odvetný duel s jiným brazilským zápasníkem Gloverem Texeirou (mimo jiné dlouhodobým tréninkovým parťákem Pereiry, nad nímž v úchvatném souboji vybojoval svůj premiérový titul), tak nešikovně vykloubil rameno, že se mu v něm přetrhaly i vazy.
Navzdory porážce si český zápasník, který se už dříve stal dvojnásobným šampionem japonské organizace Rizin, přijde na zajímavý výdělek.
Podle informací Forbesu by si díky tomuto velmi sledovanému duelu měl vydělat nižší desítky milionů korun. Kromě startovného by k němu měl doputovat i podíl z PPV (pay per view) neboli z poplatků za sledování události.
Rovněž lze předpokládat, že se zvýší zájem o oblečení a sportovní doplňky pod jeho značkou BJP, které nabízí v e-shopu a nově také ve vlastní prodejně v Brně.
Pro představu: nejvýdělečnější turnaj historie, UFC 229, na němž zápasili hvězdní Khabib Nurmagomedov s Conorem McGregorem, vynesl organizaci na PPV 180 milionů dolarů (bezmála čtyři miliardy korun), když si sledování události zaplatilo přibližně 2,4 milionu lidí po celém světě.
Při takových číslech představují i podíly z PPV v řádech desetin procent velmi zajímavé výdělky v řádech stamilionů. K nim má Procházka ještě daleko, pozvolnými kroky se jim ovšem blíží.
Ostatně sám a jeho tým se netají tím, že jedním z cílů na jeho „cestě“, o níž často hovoří, je také stát se nejlépe placeným sportovcem Česka. Což i s přihlédnutím k tomu, jaké plány s ním má organizace, není vůbec nereálné.
„Jiří má očividně dovednosti, které z něj dělají nesmírně důležitého sportovce na soupisce UFC. V České republice je velmi sledovaný a svým talentem nám může pomoci budovat tento sport a naši značku nadále v Evropě i mimo ni,“ tvrdil před loňským titulovým duelem pro český Forbes viceprezident UFC David Shaw.
Jeho slova potvrzují i události posledních dní, kdy tvář Jiřího Procházky shlížela v New Yorku z obrazovky na slavné Times Square nebo z kostky nad palubovkou během basketbalového utkání NBA mezi místními Knicks a Los Angeles Clippers.
Z českého bojovníka, vyznávajícího filozofii samuraje, se pozvolna stává globální sportovní superstar.
„Upřímně si nechci připouštět, že se jedná o něco mimořádného, dělám jen svou práci, která je mi přirozená, a kráčím dál po své cestě válečníka,“ hlásil pokorně před dvěma lety v obsáhlém rozhovoru pro magazín Forbes.
Tou dobou ho sportovní prostředí teprve detailněji poznávalo. Dneska už ví, kdo je Jiří Procházka, i lidé, kteří se ve světě branek, bodů a vteřin nijak neorientují. A to cesta zdaleka nekončí.
Tím spíše po nedělní prohře.