Jedna z největších a nejočekávanějších letošních událostí českého sportu se neuskuteční. MMA zápasník Jiří Procházka, který měl v prosinci obhajovat titul šampiona polotěžké váhy UFC, se vážně zranil a do klece se nepostaví minimálně několik měsíců. Z respektu k soupeřům se navíc rozhodl vzdát svého titulu, aby o něj mohli mezitím bojovat ostatní.

„S velkým zklamáním musím oznámit, že na UFC 282 nebudu obhajovat svůj pás. Při dokončování přípravy na obhajobu titulového pásu v polotěžké divizi UFC jsem se na tréninku v Las Vegas zranil,“ informoval ve středu večer na svých sociálních sítích Procházka.

Potvrdil tím tak zprávy, které se několik hodin předtím šířily napříč bojovým světem; že na velmi očekávaný odvetný duel mezi ním a Brazilcem Gloverem Texeirou, nad nímž v polovině roku získal pás šampiona nejprestižnější organizace světa, 10. prosince v lasvegaské T-Mobile Aréně nedojde.

„Poranil jsem si rameno a je nezbytná operace, která mě odstaví minimálně na šest měsíců,“ upřesnil člen letošního výběru Forbes 30 pod 30 s tím, že kvůli chystané delší pauze uzavřel s vedením UFC dohodu o uvolnění titulu, aby nebrzdil další vývoj polotěžké divizi, neboli váhové kategorie do 93 kilogramů.

Jiří Procházka, MMA, bojovník, zápasník, UFC

Podle informací Forbesu mělo k nepříjemnému zranění dojít během jednoho z tréninků wrestlingu. Procházka blbě dopadl a vykloubil si rameno tak nešikovně, že se mu v něm přetrhaly i vazy.

„Je to nejhorší zranění, jaké lékaři v historii UFC viděli. Je to opravdu zatraceně špatné. Rameno je ve velmi, velmi špatném stavu. Jiří podstoupí vážnou operaci, která bude vyžadovat rozsáhlou rehabilitaci,“ stvrdil pro fanoušky bojových sportů smutnou zprávu šéf organizace UFC Dana White. Dodal nicméně, že jakmile se Jiří Procházka vrátí zpět do zápasového režimu, bude mu co nejdříve umožněno opět se porvat o nejvyšší post.

Devětadvacetiletý rodák z Hostěradic na Znojemsku se stal prvním českým šampionem UFC v polovině června v Singapuru. Tehdy obhájce titulu Glovera Texeiru porazil v úchvatné bitvě, která se pro něj již zdála být ztracená.

Poté, co přečkal drtivý úvodní tlak brazilského veterána a několik kritických momentů v průběhu celého duelu, dvaačtyřicetiletého soupeře „uškrtil“ technikou „rear naked choke“ v pátém kole, půl minuty před koncem, kdy už se jeho šance pozvolna rozplývaly. Tím svou sérii vítězství v řadě natáhl už na třináct zápasů, když naposledy prohrál poslední den roku 2015.

I proto prosincová odveta těchto dvou válečníků budila obrovské nadšení. Očekával se další strhující souboj. Na ten nakonec nedojde. Prozatím.

Jiří Procházka, který je teprve pátým Čechem, jenž kdy nastoupil v elitní bojové lize, se totiž výsady, o kterou aktuálně přišel, nechce vzdát na dlouho. „Do půl roku jsem zpátky a ten titul si vezmu, ať už ho bude držet kdokoli,“ slíbila příznivcům hlavní tvář Forbesu ze srpna 2021.