skip to main content
Byznys

Návrat ze záhrobí. Kterak se ze Snapchatu stal král letošní burzy

Prominent: Když před dvěma lety vstoupil Snapchat na burzu, nebyl to nijak oslnivý debut, letos se ale situace zásadně změnila. Ceny jeho akcií vyletěly nahoru o 200 procent, díky čemuž Snapchat dokonale zastínil veškerou konkurenci.

Firma má dnes hodnotu 23,5 miliardy dolarů, přičemž jedna akcie se obchoduje za 17 dolarů. Ještě loni v prosinci byla cena jedné akcie 4,99 dolaru a Snapchat měl hodnotu 7,2 miliardy dolarů.

Snapchat dal letos pěkně na frak všem ostatním. Růst ceny akcií zaznamenaly i Facebook nebo Pinterest, ale co je 40 procent, resp. 23 procent, ve srování s 200 procenty?

Čemu za to Snapchat vděčí? Vysokým příjmům v posledních kvartálech (a na opačné straně nižším ztrátám, než se na Wall Street očekávalo), novým zdrojům příjmů a celkově lepší ziskovosti.

Ještě před dvěma lety byla tahle sociální síť takřka na odpis, nicméně od té doby vzrostl jak počet jejích uživatelů, tak míra jejich interakce a celkového zapojení. V březnu 2017 po vstupu na burzu měl Snapchat hodnotu 31 miliard dolarů a očekávalo se, že bude něco jako druhý Facebook. Jenže se z něj nestala skutečně masově využívaná aplikace, oslovoval hlavně mladší uživatele, pro ty starší, a hlavně pro zadavatele reklamy byl trochu komplikovanější.

Reklama

V průběhu uplynulého půldruhého roku se firma znovu zaměřila především na mladší uživatele, našla přitom další zdroje příjmů, například Snap Games, které spustila letos na jaře. Podle některých analytiků z Wall Street jsou právě hry to, co může Snapchat katapultovat ještě výš. Konkrétně Kevin Rippey z konzultační firmy Evercore ISI odhaduje, že příjmy z her Snapchatu vygenerují už v roce 2020 až 350 milionů dolarů.

Analytici dali Snapchatu v souhrnu 10 doporučení „koupit“ akcie, 25 doporučení „držet“ je a jen 4 doporučení „prodat“ je.

Co sledovat: Příjmy v třetím kvartálu, čísla, která budou k dispozici v listopadu, budou veledůležitým indikátorem. Příjmy Snapchatu za druhé čtvrtletí, jinak čísla zveřejněná v červenci, vzrostly ve srovnání s předchozím rokem o 48 procent na 388 milionů dolarů.

Překvapivý fakt: Navzdory výhledu dalšího růstu by člověk neměl zapomínat na to, že firma peníze i ztrácí. Objem jejích volných peněz klesl mezi prvním a druhým čtvrtletím o 32 procent.

Důsledek: S růstem cen akcií skokově vzrostla i hodnota jmění šéfa Snapchatu Evana Spiegela, a to z 1,4 na 3,7 miliardy dolarů.

Rizika: Shyam Patil z Susquehanna Financial Group je sice optimista, co se krátkodobého výhledu týče, a zdůrazňuje, že cena akcií dál roste (výrazněji než u Facebooku nebo Twitteru), ale varuje i před konkurencí, jmenovitě před Instagramem: „Snapchat musí konečně zacílit na věkovou skupinu 18 až 34 let, aby přitáhl zadavatele reklamy.“