„Mám rád, když mají věci řád, ale v pediatrii musíme být především lidští,“ je přesvědčen jeden z nejznámějších dětských lékařů v zemi Hynek Canibal. „Rodič je pro nás součástí dítěte, žádná návštěva.“

Dětské oddělení havířovské nemocnice vsadilo před lety na zcela jiný přístup k pacientům, než bylo tehdy běžné. Na rodiče malých pacientů nepohlíželi jako na návštěvu, ale nechali je doprovázet dítě léčbou, a to ve velké většině včetně operačního sálu nebo jednotky intenzivní péče. 

„Vidím ohromné zlepšení napříč republikou. Jediné, o čem se teď ještě více diskutuje, je jednotka intenzivní péče,“ vysvětlil Hynek Canibal. „Jsem ale přesvědčen, že například i u plánovaného císařského řezu může být přítomen otec, samozřejmě za jasně daných pravidel.“

Věnuje se hned několika oblastem dětské medicíny. Vedle neonatologie a dětské kardiologie také sportovnímu lékařství. A v havířovské nemocnici pracuje také v obezitologické ambulanci a je primářem Dětského oddělení. 

Jak učí mladé lékaře, aby přistupovali k rodičům? Kdo je konfliktní rodič? A proč považuje za nejdůležitější zásadu, aby dítě prošlo pubertou neobézní? Poslechněte si v novém díle podcastu z naší série Jak být lepší!