Léto se blíží a hranice se pomalu otevírají, ale ne každého láká představa turistiky plné roušek, karantén a testování. A tak se většina cestovatelů letos uchýlí k poznávání Česka. Přitom i tady můžete narazit na místa, která když nejsou přímo světová, tak alespoň světově znějí.

Petrohrad

Ústecký kraj

Na Petrohrad narazí každý, kdo se vydá po silnici z Prahy do Karlových Varů. Vesnici o 700 obyvatelích potká nedlouho před příjezdem do Rusy hojně obývaných lázní, ovšem tato skutečnost s názvem Petrohrad nijak nesouvisí. Odvozuje se od Petra z Janovic, někdejšího majitele tamního panství a zakladatele hradu Petrohrad.

Z něj je nyní romantická zřícenina. Pod hradem vznikl renesanční zámek, který se zase teď využívá jako psychiatrická léčebna. Návštěvníci vyráží i na obhlídku historické budovy pivovaru či Háje Petra Bezruče.

Malá a Velká Amerika

Středočeský kraj

Oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy je zároveň častým cílem filmařů: v zatopených lomech se natáčel třeba Limonádový Joe nebo Akumulátor 1. Oficiálně je do nich vstup pro turisty zapovězen, jenže víme, jak to s tím zakázaným ovocem chodí… A tak jsou lomy vděčným útočištěm pro rande, piknik, potápění nebo trampování. Mimochodem, nedaleko leží také lom Mexiko.

Foto Pavel Koběrský

Česká Sibiř

Středočeský a Jihočeský kraj

Označení pro hornatou oblast mezi Miličínem a Voticemi bývá připisováno českému novináři a spisovateli Janu Herbenovi. Ve fejetonu „V České Sibiři“ popsal, jak ho zaskočily závěje při cestě z předjarní Prahy do jeho letního sídla v Hostišově. Kvůli specifickému klimatu je v oblasti skutečně delší a tužší zima než jinde. Zároveň je ale malebná oblast lesů, rybníků a luk rájem pro houbaře, rybáře a v zimě i lyžaře.

Mnichov

Karlovarský a Plzeňský kraj

Hádanka na úvod. Trvá cesta z Karlových Varů do Mnichova autem:

a) 3 hodiny
b) 35 minut
c) hodinu a 45 minut?

Všechny možnosti jsou správně a ne, nejde o to, zdali vyrazíte ve staré ojetině, nebo ve formuli. Kromě známého německého Mnichova se jeden nachází nedaleko Chebu, má zhruba 400 obyvatel a býval proslulý řadou mlýnů i poutním místem v údolí Mnichovského potoka.

Ten třetí, který leží poblíž Domažlic, je ještě menší, žije v něm něco přes 200 obyvatel a jeho dominantním prvkem je kaple Nejsvětější trojice na návsi.

České Švýcarsko

Ústecký kraj

Krajina plná pískovcových skal, roklí, lesů a zřícenin působí až pohádkově. Není divu, že se do ní vydali filmaři Pyšné princezny, ale i Letopisů Narnie. Nejznámějším útvarem je Pravčická brána, největší pískovcová skalní brána v Evropě.

Ledopád Vlčí stěnka | Foto Petr Brož

Území pokrývá národní park, který je perfektním cílem procházek či cyklovýletů. Navíc jej obývá mnoho vzácných živočichů a roste v něm řada málo vídaných rostlin.

Tahiti

Středočeský kraj

Že je Tahiti vzdálenou exotikou? Ne tak docela. Stačí vyrazit do středočeských Peček. Cena tohoto výletu a ekologická stopa sice bude podstatně nižší než při cestě do Francouzské Polynésie, ale překrásné pláže a koupání v Tichém oceánu nečekejte. Potkáte jen zhruba dvacítku domů v netradičně nazvané ulici.

Repro Mapy.cz

Další Tahiti pak najdete například ve Štěpánově nad Svratkou, kde takto nazvaná oblast odkazuje k české rodině, která ze Štěpánova ve 20. letech minulého století odešla za prací do Francie. Ta je nakonec dovedla i na stejnojmenný ostrov.

Česká Kanada

Jihočeský kraj

Na pomezí jižních Čech a jižní Moravy najdete oblast plnou lesů, vodních ploch i trochu sychravějšího podnebí – proto dostala název Česká Kanada. K výletům sem nelákají jen přírodní krásy, ale i rozsáhlá zřícenina hradu Landštejn nebo historické centrum Slavonic, kde se v létě koná stále oblíbenější filmový festival (tedy s výjimkou letoška). Najdete tam také řadu tajemných balvanů, skal či ruin.

Černá Hora

Jihomoravský kraj

V Česku můžete narazit i na kousek Balkánu. K moři se v městysu Černá Hora nedostanete, můžete tam ale vyrazit na novorenesanční zámek, kam kdysi zavítal i Otto von Bismarck. Za návštěvu určitě stojí i zdejší pivovar nebo kostel svatého Vavřince. V městysu žije asi 2200 obyvatel a jméno dostal podle tmavého zbarvení tamních lesnatých vrchů.

Benátky

Do italských Benátek se turistům kvůli obavám z koronaviru jen tak chtít nebude, ale naštěstí jich v Česku máme víc než dost. Benátky nad Jizerou zná jistě každý, obec Benátky se ale nachází i v okrese Svitavy či nedaleko Hradce Králové. Nazývá se tak i část České Třebové, Jimramova, Pelhřimova, Ždírce nad Doubravou nebo Úžic.