skip to main content
Olympiáda

Navzdory válce a výpadkům elektřiny. Olympiáda má novou hrdinku, dvanáctiletou Syřanku

Jestliže charakteristickou vlastností olympiády je ukazovat inspirativní příběhy sportovců, kteří vyvinuli mimořádné úsilí, aby se pod pěti kruhy představili, tokijská událost dost možná už nenajde silnější. Seznamte se s Hend Zaza, dvanáctiletou hráčkou stolního tenisu a nejmladší účastnicí letošních her.

V celé dlouhé historii olympijských soutěží startovali pouze čtyři sportovci mladší než tato Syřanka. Naposledy se tak stalo na zimních hrách v roce 1968. Příběh Zaza je o to pozoruhodnější, že pochází ze země zmítané válkou, kde ji v tréninku omezovaly výpadky elektřiny i nemožnost cestovat na zahraniční utkání.

„Je to odměna pro mou zemi, mé rodiče a všechny mé přátele,“ komentovala Zaza před pátečním zahájením japonské olympiády. Na ni se dostala díky senzačnímu vítězství v západoasijském kvalifikačním turnaji, když ve finále porazila téměř čtyřikrát starší Libanonku.

Reklama

„Mockrát jsem neviděla hráčku, která by v tomto věku hrála s takovou radostí a trénovala s takovou intenzitou jako Zaza,“ hodnotila dvanáctiletou sportovkyni legenda německého stolního tenisu Eva Jeler.

Aktuální držitelka čtyř syrských národních titulů (včetně seniorského) s hraním stolního tenisu začínala v pěti letech. Chtěla být jako bratr, jenž byl v tomto sportu juniorským národním šampionem.

Reklama

Na jednom z turnajů si tehdy malé holky pobíhající s pálkou v ruce kolem pingpongového stolu všiml muž jménem Adham Jumaan. „Ohromila mě svou tělesnou konstitucí, rychlými reflexy a intuicí,“ vzpomínal její současný trenér. „Už tehdy byla mimořádně talentovaná.“

Zaza, která je teprve druhou syrskou stolní tenistkou startující v olympijském závodě, přitom většinu svého života prožila na pokraji intenzivní občanské války.

Hama, kde se narodila, se nachází jen zhruba třicet kilometrů severně od zcela zničeného města Homs. Kvůli nepokojům, které v Sýrii trvají přes deset let, se Zaza podle slov trenéra mohla účastnit jen dvou zahraničních utkání ročně.

„Konflikt v Sýrii nám v minulých letech zabránil účastnit se mnoha akcí, přesto jsme se ale snažili ze všech sil, abychom stolní tenis v naší zemi udrželi co nejaktivnější,“ líčil Bassam Khalil, prezident syrské federace.

Nehledě na to, že se Hend Zaza s hrami nakonec rozloučila hned v prvním kole, je její přítomnost na olympiádě pro její zemi a tento sport vítězstvím.

Reklama
Reklama