Ruské technologické firmě Yandex, která je jednou z největších internetových společností v Evropě, ve druhém čtvrtletí prudce vzrostl zisk i tržby. Takových výsledků firma dosáhla, přestože se musela potýkat s problémy způsobenými západními sankcemi vůči Rusku.

Očištěný zisk před úroky, zdaněním a odpisy ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 345 procent na 25,7 miliardy rublů (10,3 miliardy korun).

Upravený čistý zisk činil 13,1 miliardy rublů. Ještě v předchozím čtvrtletí přitom firma hospodařila se ztrátou. Firma odečetla z výsledku mimořádný zisk 9,3 miliardy rublů z restrukturalizace konvertibilního dluhu. Tržby se meziročně zvýšily o 45 procent na 118 miliard rublů.

Stejně jako všechny ruské společnosti se však i Yandex musel potýkat s následky ruské agrese na Ukrajině. Firma jako taková není terčem západních sankcí, musí se ale vypořádat s problémy vzniklými širšími sankcemi.

V únoru bylo pozastaveno obchodování s akciemi firmy na americké burze Nasdaq a v dubnu firma stáhla celoroční výhled. Uskutečnila také personální změny na vedoucích pozicích. Firma uvedla, že se jí tyto problémy podařilo překonat prostřednictvím rozsáhlých úsporných opatření.

„Od března 2022 jsem přijímali určitá opatření, abychom ušetřili hotovost, což se ve druhém čtvrtletí stalo naším hlavním cílem vzhledem k mimořádně vysoké míře nejistoty, které naše podnikání čelilo,“ uvedl Yandex v dopise akcionářům.

„V závislosti na vnějším prostředí můžeme v následujících čtvrtletích urychlit investice do růstu, včetně zrušení zmrazení náboru zaměstnanců,“ dodala firma.

Koncem dubna firma uvedla, že prodá svoji platformu pro shromažďování zpráv Yandex News a službu pro doporučování obsahu Yandex Zen ruskému konkurentovi VK. Podmínky prodeje zveřejněny nebyly. Yandex dodal, že definitivní závazná dokumentace zatím nebyla podepsána. Transakci rovněž musí schválit regulátoři.