Zkuste si představit, že jste si po dlouhém dni právě sundali boty, místo nich natáhli měkké ponožky a teď v nich poskakujete po žíněnce. Máte to? Přibližně takový pocit vás čeká, když poprvé nazujete Allbirds. 

Minimalistické boty, o kterých americká média píšou jako o nejpohodlnějších na světě, jsou vyrobené z eticky získávané ovčí merino vlny a z dalších přírodních materiálů, jako je olej z ricinových bobů ve stélce či tkaničky z recyklovaných PET lahví. 

Nosí je známé osobnosti včetně bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, spoluzakladatele Googlu Larryho Page, moderátorky Oprah Winfrey či herce Bena Afflecka. Leonarda DiCapria dokonce nadchly tak, že se rovnou stal investorem společnosti. 

Jak je možné, že nenápadné tenisky udělaly takový dojem? Jednoduše proto, že vykazují parametry, které jsou u bot žádoucí a žádný jiný výrobce je zatím nedokázal nabídnout pohromadě. Především skvěle odvádějí pot či vlhkost a mají antibakteriální vlastnosti, takže brání šíření zápachu, a lze je tedy nosit bez ponožek.

Zároveň přirozeně regulují teplotu – v zimě hřejí, v létě chladí, a dokonce i při dešti zůstane noha v teple. Vlákno je několikrát tenčí než lidský vlas, na pokožce neškrábe a nekouše a je možné ho prát v pračce, aniž by se jeho vlastnosti poškozovaly.

Znal vlastnosti merino vlny a nechápal, proč vůbec firmy volí pro výrobu bot syntetické materiály.

Tenisky dostanete v balení spolu s kartonovými vycpávkami, které je nutné do boty přes noc vkládat, aby držela tvar. Po několika týdnech testování se právě plihnutí a nutnost vycpávání ukazuje být jejich jedinou nevýhodou. Jinak jsou skvělým doplňkem na sport i do města. 

Po čase se vytvarují podle nohy, takže se vyplatí koupit těsnější velikost. A až doslouží? Ani pak se nestanou zbytečným odpadem, celá bota je totiž vyrobena z lehce rozložitelných materiálů.

Allbirds se snaží o výrobu pouze z přírodních materiálů či z recyklátů a jejich cílem je vyrábět botu nejprve s neutrální a časem i negativní uhlíkovou stopou. A na tenhle nový obuvnický styl slyší jak zákazníci, tak investoři: hodnota firmy vzrostla během tří let od založení na 1,4 miliardy dolarů. Základní model bot je přitom ke koupi za 95 dolarů (zhruba 2200 korun). 

Zpočátku se start Allbirds zdál jako velký risk. S nápadem přišel bývalý fotbalista, Novozélanďan Tim Brown. „Všechny tenisky, které jsem tenkrát nosil, byly barevné, všude loga sponzorů, a prostě působily přeplácaně. Uviděl jsem díru na trhu. Šanci dělat ekologicky šetrné boty s minimalistickým designem. Dělat radši méně než více,“ zavzpomínal loni pro americký Forbes, co ho k byznysu s udržitelnými botami přivedlo.

S podnikáním neměl valné zkušenosti, ale jako obyvatel země, kde na jednoho člověka připadá sedm ovcí, dobře znal vlastnosti merino vlny a nechápal, proč firmy volí raději syntetické materiály.

Merino se běžně využívá spíše pro výrobu funkčního oblečení, protože se dlouho nedařilo utkat z vlny tak pevnou látku, aby z ní bylo možné ušít boty. 

Na vlně úspěchu

Brown se svým společníkem Joeyem Zwillingerem, odborníkem na obnovitelné zdroje, oslovil novozélandské textilní experty, kteří jim díky státnímu grantu pomohli dostatečně pevnou vlněnou tkaninu navrhnout. 

To se povedlo v roce 2014 a v tu chvíli už čekaly Allbirds jen úspěchy. Kampaň na Kickstarteru museli společníci předčasně přerušit, protože na tolik zájemců nebyla firma připravená. Celkově ale vybrala 119 tisíc dolarů (cílem bylo 30 tisíc) a v roce 2016 se boty dostaly k prvním zákazníkům. Firma se 350 zaměstnanci dosud prodala milion párů bot.

Od té doby značka Allbirds, pojmenovaná podle označení Nového Zélandu prvními osadníky, otevřela obchody po celém světě, od Austrálie po Čínu. Pro Čechy byl donedávna nejblíže obchod v Londýně, ale v říjnu letošního roku otevřeli první kamenný obchod v podstatě za humny: v Berlíně.

V prodejnách je možné koupit i další z ekologické řady Allbirds bot. K dostání jsou třeba žabky s pěnovou podrážkou SweetFoam z cukrové třtiny (nahrazující deriváty ropy), tenisky z celulózových vláken eukalyptu či kombinace dřevěných vláken a vlny nazvaná Trino.

Zakladatelé ve svůj produkt bezmezně věří. Tim Brown prohlásil, že jiné boty než Allbirds si už bere jen do divadla a na pohřeb, a proto se nebojí zákazníky vyzvat, aby dali merino botám šanci. Pokud nebudete po měsíci nošení spokojeni, dostanete peníze zpět. Bez jediné další otázky.