Pro mnohé z nich by mohla současná cesta na Tchaj-wan znamenat stopku dalšímu byznysu v Číně, přesto se těchto šestatřicet podnikatelů vydalo spolu s delegací předsedy Senátu Miloše Vystrčila na misi s jasným cílem: navázat hlubší obchodní styky se zemí, která je na špici technologických inovací a která de iure vlastně neexistuje.

Velcí hráči z čela českého žebříčku Forbesu, jako jsou Petr Kellner a jeho PPF, své aktivity dlouhodobě směřují na pevninskou Čínu, která Tchaj-wan považuje za svou separatistickou provincii. Počty to jsou jednoduché – Čína představuje oproti třiadvacetimilionovému ostrovu asi šedesátkrát větší trh a to už je pro leckoho dostatečná motivace zavřít oči před čínským hrubým porušováním lidských práv.

Oproti tomu podnikatelé, kteří se nyní vydali na Tchaj-wan, vidí na pacifickém ostrově příležitosti především v oblastech informačních technologií, umělé inteligence, nanotechnologií, ale také průmyslu a strojírenství, stavebnictví či zdravotnictví. A hrozba zavřených dveří do Číny je netrápí.

„Stanovisko celé delegace je celkem jednotné – cesta se účastníkům vyplatí, jinak by se této mise neúčastnili. Většina podnikatelů už dnes, třetí den od příjezdu, hodnotí cestu jako celkově velice úspěšnou a často i obchodně přínosnou,“ přibližuje Lucie Šplíchalová, mluvčí Česko-taiwanské obchodní komory, která byznysový zájezd organizuje.

Komora v čele s Pavlem Divišem zatím s tchajwanskými zástupci podepsala dvě memoranda o spolupráci: na vývoji obráběcích strojů a technologií a také ve vzájemné podpoře startupů, na které se Diviš dohodl s předním tchajwanským mediálním domem Business Next Media Corp. Vedle obchodních zájmů však současná mise slouží i jako symbolické gesto.

Podle Vystrčila je jedním z cílů cesty ukázat, že Česká republika bude spolupracovat s demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje, nebo nepřeje. Například společnost InoCure ve své přihlášce uvedla, že chce kromě posílení svých obchodních zájmů přispět k rozvoji vztahů s klíčovými demokratickými partnery České republiky.

K problematice vztahů s Čínou se staví jasně také Bohemia Interactive Simulations. Softwarová společnost s více než půlmiliardovým obratem, která vytváří videoherní simulátory pro výcvik vojáků nebo záchranářů, patří bezesporu mezi nejzajímavější členy delegace. Výcvikem s využitím jejich softwaru projde ročně více než půl milionu vojáků, převážně ze zemí NATO.

„Náš byznys v obranném průmyslu neumožňuje, abychom se zeměmi, které nesouhlasí s touhle cestou, vůbec obchodovali,“ uvedl softwarový designér Petr Mácha pro ČTK.

Vývojová sekce společnosti, která má celosvětově zhruba 300 zaměstnanců, sídlí v Praze. Podle své účetní závěrky ve Sbírce listin firma předloni vykázala obrat přes 640 milionů korun a zvýšila zisk po zdanění o více než třetinu na 156,8 milionu Kč.

Kdo další se vydal na Tchaj-wan?

Grena
Společnost, zabývající se výrobou žáruvzdorných a protipožárních desek, se chce na Tchaj-wanu propojit s architektonickými kancelářemi, ale také společnostmi, které vyrábějí lodě. Jejich desky používá, mimo jiné, i největší loďařská společnost pro osobní a turistickou dopravu Carnival Cruise.

OVERAX Technologies
Firma OVERAX Technologies je technologická společnost, která dodává tantal pro elektrotechnický průmysl, především pro výrobu kondenzátorů. Na podzim v Silicon Valley představila svůj systém pro rozpoznávání materiálového DNA (System For Material Determination), který vyvinula ve spolupráci s brněnským VUT. S ním se nyní bude snažit uspět před tchajwanskými partnery.

Circular Energy
Tuto společnost nelze neoznačit za kuriózního člena současné výpravy. Circular Energy totiž oficiálně vznikla pouhé čtyři dny před začátkem mise – u Krajského soudu v Brně byla zapsána teprve 25. srpna 2020.

Podle informací poskytnutých Česko-taiwanskou obchodní komorou hledá Circular Energy na Tchaj-wanu partnery, kterým by mohla nabídnout svou technologii termického rozkladu materiálu. Zaměří se především na gumárenské provozy či lodní společnosti, které se tak mohou zbavit nechtěného odpadu výměnou za nový zdroj energie a materiálu.

Veracity Protocol
Firma vyvinula technologii postavenou na umělé inteligenci, umožňující jakékoliv kameře nebo smartphonu ověřit identitu a autenticitu výrobku prostřednictvím pouhé fotografie.

„V rámci naší účasti v delegaci navazujeme na naše současné aktivity a budeme jednat o rozšíření spolupráce se společností Foxconn, tchajwanskou vládou a dalšími firmami ve věci ochrany zboží, její kvality, identity a autenticity,“ uvedl spoluzakladatel firmy Jakub Krčmář.

Sequent
Sequent je globální start-up, vyvíjející samonabíjecí chytré hodinky. Jejich software vzniká v Česku a R&D mají právě na Tchaj-wanu. Hodinky se nabíjejí pohybem ruky – tedy přetvářením kinetické energie na elektrickou. Za projektem stojí mimo jiné podnikatel Harry Guhl, jehož dalším úspěchem je vzkříšení švýcarské značky hodinek Czapek.

Taktik
IT firma se zaměřením na hyperkonvergovanou infrastrukturu, kyberbezpečnost, zálohování a optimalizaci datových center chce na Tchaj-wanu prezentovat své projekty z oblastí, jako jsou big data, blockchain nebo inovativní projekt ve zdravotnictví.

Generi Biotech
Biotechnologická společnost Generi Biotech je výrobce oligonukleotidů – krátkých syntetických úseků DNA, které se používají v oborech, které souvisejí s molekulární biologií a genetikou. Od letošního jara společnost vyvinula a uvedla na trh několik typů diagnostických souprav na PCR detekci covidu-19, které kromě tuzemska dodává i do různých částí světa.

StemCon
StemCon podniká v oblasti trubních systémů a velkých strojních zařízení, přičemž se soustředí zejména na diagnostiku trubních systémů, které představují technologické, vodovodní či kanalizační potrubní sítě. Dále pak diagnostiku velkých rotačních strojů v rámci energetických strojních celků. Jako jedna z mála společností na světě servisuje rafinerie přímo za provozu. Díky tomu se také dostala na celosvětový trh.