Naši rodiče i prarodiče měli v práci jednu jistotu – když vydrží v zaměstnání, budou pravidelně stoupat po firemním žebříčku a skončí se slušným důchodem. V našem světě tahle společenská smlouva dávno neplatí. Bude vaše místo za pět let existovat? Nezanikne vaše profese, než půjdete do důchodu? Nikdo neví.

Loajalita k firmě je minulostí. Náš zaměstnanecký status je v dnešní době mimořádně křehký, a proto si musíme kariéru postavit jinak než generace před námi.

V globálním světě už naši kariéru neřídí naši nadřízení. Vyhodit vás můžou zítra. Někde v zahraničí se možná právě teď odehrává schůzka, na jejímž základě za pár měsíců přijdete o práci. Takže se všichni musíme naučit myslet jinak.
Třeba tak, že i když bereme mzdu, jsme vlastně všichni podnikatelé. A jako takoví sice můžeme být rádi, že máme tento měsíc na hypotéku a na jídlo, ale stejně se musíme dívat ven, za zdi své kanceláře nebo továrny a udržovat si přehled, kde najdeme příští příležitost, kdybychom teď ztratili místo. Musíme svou kariéru plánovat.

Čtěte také: Přerostli jste svému šéfovi přes hlavu? 10 varovných znaků, že vás nemá rád

Za našich rodičů byl šéf vlivnou osobností. Byl tak důležitý jako váš vztah nebo vaši nejlepší přátelé, ale to už neplatí. Váš šéf je jedním z mnoha a má mnohem menší vliv, než jsme bývali zvyklí. Že rozhoduje o vašem povýšení? Bejvávalo. V současnosti jednak povyšování zdaleka neprobíhá pravidelně a zadruhé o něm většinou nerozhoduje jediný člověk.

A další věc. Pokud chodíte do práce se staženým žaludkem, jestli se váš šéf dobře vyspal a nebude si na vás náhodou chtít vylít vztek, pak v takové práci stejně nemůžete dlouhodobě zůstat. Pokud zasloužíte povýšení a váš nynější nadřízený to nevidí, běžte jinam. Nezůstávejte na místě a přestaňte doufat, že váš talent konečně dojde ocenění.

Zde je pět důvodů, proč je zbytečné přemýšlet v bezesných nocích o svém šéfovi. Důležité je to, že vy se snažíte zdokonalit svou osobnost, s čímž souvisí i to, že je vám jedno, co si o vás myslí ostatní (včetně šéfů).

1. Vliv vašeho šéfa na vaši kariéru je omezený
Kdysi dávno to byl právě nadřízený, kdo vládl nad kariérami lidí ve svém týmu, ale teď už není. Postup po firemním žebříčku není zdaleka tak zákonitý, jako býval, a schopnost vašeho šéfa urychlit nebo zničit vaši kariéru je omezená. Zamyslete se – přece nechcete ponechat svou kariéru v rukou jediného člověka. Vy si chcete vybudovat takovou pozici, že vám nebude vadit, kdybyste měli okamžitě opustit jakoukoliv práci. Chcete si být kdykoliv vědomi toho, jakou hodnotu představujete pro svého zaměstnavatele, a chcete mít vždycky přehled o tom, kteří zaměstnavatelé nejpravděpodobněji takovou hodnotu ocení.

2. Není důležité, co si o vás nadřízený myslí
Je-li vaše kariéra byznys, v němž podnikáte, stává se šéf vaším klientem. Takže je jedno, jestli je fajn, nebo ne. Kromě svého šéfa budete mít další klienty. Komu záleží na tom, jestli si vás šéf váží, nebo ne? Většinou to nerozhoduje o tom, jestli vám přidá. Přijít o práci není legrace, ale musíte být připraveni najít si jiné zaměstnání pro případ, že vaše nynější skončí. A když vás šéf štve, nač se přemáhat a dělat mu pomyšlení?

Čtěte také: 5 znamení, že pracujete pro slabého šéfa

3. Vašemu nadřízenému nemusí záležet na tom, jestli máte úspěch
Možná je váš šéf ustrašenec, který se vašeho úspěchu bojí, a možná se vám snaží v růstu zabránit. Ve firmách, kde se lidi bojí, a že je jich dost, se možná nadřízený snaží, abyste nevyužili svůj potenciál, nepustí vás k důležitým projektům, omezuje váš přístup k významným pracovníkům a nesděluje vám, jaké má společnost cíle a čeho chce dosáhnout. Čím jste starší, tím víc znáte lidi a cítíte, komu věřit a komu ne. Žádný šéf by neměl stát na piedestalu a neplýtvejte kvůli němu svou osobní energií.

4. Potřebuje váš šéf, aby vám záleželo na tom, co on si myslí? To je špatné znamení
Sebevědomí manažeři povzbuzují své zaměstnance, aby říkali, co si myslí, a ne jenom papouškovali jejich postoje. Takže pokud váš šéf chce, abyste před ním pouze opakovali, co vám řekl, tak to rozhodně není člověk schopný zažehnout váš vnitřní plamen.

5. Čím víc se staráte, co si váš šéf myslí, tím víc plýtváte vlastní energií
Máte vnitřní sílu, která vás pohání. Máte svůj vnitřní oheň, někdy tlumený, jindy jasnější. A přikrmíte ho, jen když vystoupíte ze své komfortní zóny a vyzkoušíte něco nového – zvlášť když z toho máte trochu strach. Když vám až moc záleží na tom, co si myslí váš šéf, vzdáváte se své osobní síly a udusáváte svůj vnitřní oheň. Musíte to dělat, abyste si udrželi práci? Pak to není práce pro vás!

Váš šéf je jedním z mnoha na této planetě, jedním ze sedmi miliard lidí. Hned teď přestaňte myslet na názory svého šéfa a začněte přemýšlet o vlastních postojích, vlastní kariéře, vlastní životní cestě. Kam chcete svou kariéru směřovat? Co chcete ve své nynější práci nasbírat a vzít si s sebou, až zamíříte vpřed?

Je svůdné začít posuzovat svou pracovní úspěšnost podle toho, co o ní říká šéf. Nespadněte do takové pasti. Vaše vlastní názory, postoje a cíle jsou mnohem důležitější než úkoly, které pro vás má nadřízený. Udržte si své priority a nedovolte žádnému šéfovi, aby vám říkal, čemu máte věřit nebo co zvládnete – tyhle věci může rozhodnout jen váš mozek, vaše srdce a vaše vlastní sebedůvěra.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka