Nemusíte být zrovna vlk z Wall Street, abyste začali vydělávat na burze. Napadlo vás někdy koupit si podíl v dánské chemičce nebo ve švýcarské čokoládovně? Asi ne, ale možná nastal čas načerpat nové informace a začít se investicemi i trochu bavit. Jedním ze způsobů, jak zažít investiční adrenalin, jsou investice do tzv. small caps, tedy společností s nízkou kapitalizací.

Tyto investice nabízí například fond Stock Small Caps, jehož nákup zprostředkovává Erste Premier České spořitelny. Fond se zaměřuje na menší společnosti z regionu Severní Ameriky a západní Evropy, které historicky připisovaly průměrné roční zhodnocení 8,5 procenta.

Jejich hodnota ale kolísá více než u velkých společností, a jak říká Mikuláš Splítek ze Stock Small Caps: „Nejlepší způsob, jak na burze vydělat peníze, je koupit skvělou firmu a pak vydržet nedělat nic. Sledovat ji, ale odolat přirozeně lidskému pokušení prodat, jakmile vykáže první zisk.“

Jak taková skvělá firma vypadá?
„Je spíše menší, protože sama velikost odporuje nadprůměrnému růstu. Pak je relativně neznámá, aby vysoké ocenění neponížilo budoucí výnos pro akcionáře. A v neposlední řadě má unikátní produkt a čestný management,“ dodává portfolio manažer Splítek.

Small caps jsou malé společnosti, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jejich velikost se ale pohybuje v rozmezí 100 milionů až 10 miliard eur, takže se nebavíme o garážových společnostech ze sousední ulice, ale o poměrně velkých, etablovaných firmách, které často vykazují vyšší růstový potenciál než jejich větší konkurenti. Tyto společnosti mívají také mnohem jednodušší strukturu, často jediný produkt a celkově bývají lépe analyzovatelné než firmy působící na mnoha trzích s širokým záběrem produktů nebo služeb.

Pokud intuitivně očekáváte, že za vyšší výnos se platí vysokým kolísáním, nemýlíte se. Investiční svět malých společností v Evropě i v USA vykazuje vyšší volatilitu a stejně je tomu i v porovnání malých a velkých společností ve Skandinávii. Z pohledu rizika je důležité sledovat likviditu, čím menší je společnost, tím menší jsou zpravidla i zobchodované objemy.


Pro koho je fond vhodný?

Fond je určen pro zkušené a dynamické investory, kteří hledají zhodnocení na akciových trzích v horizontu pěti let a déle a vydrží sledovat přechodné propady cen. Vzhledem k charakteru investic může hodnota podílového listu v průběhu času kolísat. Rovněž je dobré vědět, že investice do akcií tzv. small cap podniků jsou typicky rizikovější než investice do akcií velkých společností.

Podílový fond investuje do zahraničních společností v lokálních měnách, ale toto riziko je aktivně řízeno pomocí dostupných zajišťovacích instrumentů.

Proč investovat právě do fondu Stock Small Caps?
• Protože se na českém investičním trhu jedná o unikátní investiční strategii se zacílením na menší firmy.
• Protože přináší možnost investovat na vyspělých akciových trzích Severní Ameriky a Evropy.
• Protože jsou investice aktivně zajišťovány proti měnovým rizikům.
• Protože při pravidelném investování získáte slevu z poplatku za obstarání koupě podílových listů.
• Protože minimální investice začíná na 300 korunách.
• Protože to není nuda.