skip to main content
Byznys

Nečekaný karanténní mat. Jak pandemie a Netflix naučily lidi hrát šachy

2 minuty čtení

Dámský gambit patří k nejzajímavějším seriálům podzimu, ne-li celého roku. Sedmidílná retro série Netflixu o mladé dívce, která v sobě objeví mimořádný talent pro šachy, je svižná, vizuálně poutavá, zábavná a originálně zpracovaná. Okrajový sport, jakým šachy jsou, se jí daří podávat atraktivním způsobem a činí svět jezdců, střelců, rošád a králů napínavým a přitažlivým.

Netflix zatím nevypustil statistiky o jeho sledovanosti, neustále se však drží mezi nejpopulárnějšími počiny této streamovací služby. A tak nepřekvapí, že zároveň přiměl velké množství lidí objevovat kouzlo šachů. Tím spíš, že na ně během karantény mají více času než kdykoliv jindy.

Reklama

Tak třeba anglická verze internetového tržiště eBay podle Metra uvedla, že v 10 dnech od premiéry seriálu narostlo vyhledávání spojení „chess sets“ o 273 procent a že někdo ho zadal do vyhledávače eBay každých šest sekund.

„Všímáme si, že se zákazníci obracejí k tradičnějším formám zábavy během této druhé karantény,“ uvedl Nouman Kúreší, manažer kategorie hraček v britské eBay. „Zahrnuje to i velký nárůst u klasické hry šachů, v níž, když to takhle půjde dál, možná budeme kolem 2. prosince všichni profíci.“

200 % o tolik hlásí nárůst prodeje obchod ve Světové šachové síni slávy
Reklama

Nárůst hlásí i Q Boutique, což je obchod ve Světové šachové síni slávy v Saint Louis. Oproti loňsku zaznamenal nárůst objednávek šachových souprav o 76 procent a od 23. října, kdy Netflix vypustil Dámský gambit, jejich množství vzrostlo rovnou o 200 procent.

Leckomu přitom stačí si šachy zahrát on-line, jen za poslední týden přibylo na stránce Chess.com 480 tisíc nových členů, což je nový rekord. Od března se tam přihlásilo 11,1 milionu nováčků, což je o 6,54 milionu více než loni. To vše dokazuje jasnou tendenci: popularita šachů vzrostla spolu s pandemií koronaviru a netflixový hit to jen umocnil.

„Výrazný nárůst nových šachistů během pandemie vychází částečně i z kulturního obratu, kde vidíme, že sebezdokonalování a nové schopnosti jsou cennější než kdy dříve,“ popsal Nick Barton, ředitel pro byznysový vývoj v Chess.com, pro Fox News. A vyzdvihuje, že díky šachům si mohou jejich hráči zlepšit schopnost time managementu, rychlého rozhodování či kreativity. 

Navíc mohou mít také ozdravný účinek. „Šachy jsou, v určitých ohledech, jako meditace. Přemýšlíte o jedné věci tak intenzivně, že všechno ostatní vypínáte,“ popsala pro stejné médium Jennifer Shahade, dvojnásobná ženská americká šampionka v šachu. Jelikož pracuje i v tamní federaci, vnímá, jak jsou nyní šachy trendy, více než 100 lidí se přihlásilo do dívčích on-line lekcí. „Hlásí se mi spousta zájemců od dospělých žen, teenagerů, jejich rodičů, což je úžasné,“ raduje se a doporučuje šachy jako cestu, jak lépe přečkat zimu v karanténních časech.

Reklama
Reklama