Podle průzkumů tvoří introverti až polovinu populace. Dávají přednost pobytu o samotě nebo v malých skupinách, úkolům se věnují svědomitě, ale postupně a situaci raději pozorují z odstupu, než aby se jí přímo zúčastnili. Pro introverty není zdaleka tak důležité neustále šplhat po kariérním žebříčku, protože právě to by vyžadovalo vysokou interakci s okolím.

Navazování kontaktů je pro pravého introverta hotové mučení, stejně tak jako vystupování na veřejnosti. Introverti své obavy dokážou překonat většinou pouze při hledání nové práce. Jakmile ji získají, vrátí se do svého pohodlného módu – je pro ně důležitá jistota zaměstnání, jasná denní rutina a minimální interakce s jinými lidmi. „Plaší lidé se často cítí jako leváci ve světě, kde pravidla určují praváci. Většina konkurenčních uchazečů na dobré pozice je společenská a agresivní, zatímco introverti mají často neuvěřitelně vysoké nároky na dokonalost a neúspěch berou velice těžce,“ uvádí Tony Lee, provozovatel webu CareerCast.

Čtěte více: 10 nejvíce a 10 nejméně smysluplných povolání

Lee na svém webu sestavuje žebříčky nejhorších a nejlepších zaměstnání. „Je spousta lidí, kteří jsou až bolestně plaší a potřebují pomoc s hledáním ideálního povolání, které by je nestresovalo,“ uvádí Lee a přináší seznam 10 prací, které introverti mohou vykonávat s potěšením:

1. Ošetřovatel zvířat
Introvertům vyhovuje společnost čtyřnohých stvoření více než jejich dvounohých protějšků. Práce se zvířaty sice není příliš dobře placená, ale na plaché lidi má uklidňující vliv.

2. Archivář
Pokud archivujete materiál v muzeu nebo aukčním domě, trávíte svůj čas s historickými dokumenty, objekty nebo uměním a do kontaktu s lidmi se příliš nedostanete. Tento typ práce je placen o něco lépe než práce se zvířaty, ale ani tak to není žádná sláva.

opravar

3. Opravář průmyslových strojů
Protože se stroje nacházejí v továrnách nebo na staveništích, nehrozí u této pozice žádná přímá interakce se zákazníkem.

4. Astronom
Astronomové tráví svůj den studováním vesmíru nebo zemské atmosféry. Tato poklidná a zajímavá práce však vyžaduje doktorské vzdělání a znalost různých aplikovaných věd.

Čtěte více: 10 profesí, které by už brzy mohly přestat existovat

5. Správce sociálních sítí
Všichni víme, že na sociálních sítích je možné být extrémně aktivní, zatímco v reálném životě může naše socializace trochu zadrhávat. „Tato práce vyžaduje spousta času online a s ničím, co není počítač, není třeba komunikovat. Perfektní pro introverty,“ uvádí Lee.

videoeditor

6. Střihač
Film a televize mohou být pro introverta velice znepokojující médium, pokud stojí před kamerou. Existuje však nesčetně povolání „za scénou“, přičemž nejvhodnější pro introverty je pozice střihače. Ten je celý den zavřený ve střižně a pod jeho rukama z jednotlivých záběrů vzniká hotový produkt.

7. Účetní
Od některých účetních se sice může vyžadovat specifický klientský servis, ovšem ti, kteří mají na starost pouze evidenci ekonomických dat, mají vyhráno.

geolog

8. Geolog
Jedna z nejlépe placených prací vhodných pro introverty. Geologové tráví alespoň polovinu svého času venku v terénu, daleko od kolegů. Jinak jsou o samotě u počítače nebo v laboratoři.

9. Soudní zapisovatel
Zatímco práce advokátů, soudců a soudních vykonavatelů vyžaduje značnou interakci se členy soudního procesu, soudní zapisovatel má poměrně nenáročnou roli pozorovatele okolního dění.

lekar

10. Správce lékařských záznamů
Stejně jako u účetních nebo archivářů je u správce lékařských záznamů nutná až úzkostná pozornost při evidenci důležitých dokumentů. Soustředění je zde nezbytné vzhledem k nakládání s citlivými údaji o zdraví pacientů.