Jestli chcete něco udělat pro své potomky, posaďte je k počítači.

Zapomeňte na všechny poučky, co jste kdy slyšeli, a nechte je, ať si hrají. Připadá vám taková rada trochu zvláštní? Asi nejste sami. Ale ten, kdo ji vyslovil, ví, o čem mluví. Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Facebooku, strávil dětství u počítačových her. Teď tvrdí, že jen díky nim si později vybudoval svou hvězdnou kariéru.

“Když mi bylo deset nebo jedenáct, dostal jsem počítač. Hrál jsem hry a snažil se je vylepšovat. Pak jsem si řekl, že si nějaké zkusím sám vyrobit,” vyprávěl minulý týden na svém veřejném vystoupení.

Zuckerberg vyrůstal v New Yorku. Když napadl sníh a on se chtěl jít se svými sestrami koulovat, nevzaly ho sebou. Tak si naprogramoval počítačovou hru s koulovačkou a všichni byli spokojení, Mark i jeho sestry.

“Ta hra byla dost strašná, ale já byl šťastný, že hraju něco, co jsem sám udělal. Nebýt toho, nikdy bych se k programování nedostal,” vyprávěl Zuckerberg.

Čtěte více: Mark Zuckerberg radí: Zaměstnejte jen lidi, pro které byste sami pracovali

A jeho nejoblíbenější hra v dětství? Civilizace. Hraje ji dodnes, baví ho stavět města, vyvíjet technologie, vyjednávat s ostatními hráči spojenectví. “Je důležité dát dětem možnost vyzkoušet si to i ono, být kreativní, vymýšlet různá řešením a dělat věci po svém,” tvrdí.

Takže si s tím moc nelámejte hlavu. Stolní hry jsou taky fajn, ale klidně je občas vypusťte a nechte dítě, ať dělá, co chce. Možná mu tím nakonec prospějete.

Čtěte více: Bude na Facebooku tlačítko sarkasmus? Už na něm děláme, řekl Mark Zuckerberg