skip to main content

Nedáme se, zní z rodinných firem. Boj s pandemií nevzdávají

3 minuty čtení

Zeptali jsme se majitelů a ředitelů rodinných firem, jak se poprali s pandemií. Za poslední rok se potýkali s výpadky příjmů, nedostatkem materiálu na trhu, zaměstnanci v karanténě i zmatenými nařízeními vlády. Z jejich řad i přesto zní: Nedáme se. Bojujeme dál.

Reklama

Dušan Vrtal, předseda představenstva, Sapeli

Od začátku letošního roku vnímáme výrazný nárůst zájmu o naše produkty, zároveň se ale také potýkáme s opakovaným výrazným zvyšováním vstupních cen všech druhů materiálu od dřeva, kovu až po chemii. Velcí zahraniční dodavatelé dokonce vůči všem svým zákazníkům zavedli kvóty na množství dodaného materiálu. Zejména ve druhé polovině roku 2021 proto předpokládáme výrazné zvýšení cen všech stavebních prvků, jako jsou okna, dveře či podlahy, a to nejen v Česku, ale i v okolních zemích.

Dveře Sapeli

Přemysl Procházka, jednatel, Bonavita

Pandemický rok byl pro společnost z hlediska udržení tempa růstu obratu a zisků pro všechny zaměstnance plný dobrodružství. I přes velké potíže s udržením chodu provozů z důvodu zvýšené nemocnosti a karanténních opatření se podařil společnosti růst, jak na domácích, tak i na zahraničních trzích. Zároveň v tomto složitém roce firma realizovala výstavbu nového moderního provozu vločkárny, která byla úspěšn zkolaudována a v prvním měsíci roku 2021 uvedena do trvalého provozu.

Reklama

Petr Hobža, předseda představenstva, Hobža

Jako strategické rozhodnutí se během pandemie ukázalo rozdělení odběratelských kanálů. I když tak bylo oslabené třeba gastro, retail naše brambůrky stále odebíral ve velkém. Tím, že byl zakázaný prodej nepotravinářského zboží, tak u nás obchodníci navíc poptávali produkty, kterými by zaplnili uvolněné regály. I díky tomu se nám podařilo udržet obrat a zisk na úrovni předchozího roku.

Petr Hobža

Vladimír Kovář, majitel, Unicorn

Mých firem se pandemie v podstatě nijak nedotkla. Samozřejmě jsme vždy poměrně s předstihem rozhodli o tom, že uděláme všechna opatření, abychom pokud možno zamezili negativním dopadům. Zavedli jsme denní hlášení, takzvaný covidlog, ve kterém jsme v souvislosti s organizační strukturou evidovali, a dosud evidujeme, nakažené, lidi v karanténě a tak dále.

Reklama
Reklama