Do Francie, USA nebo Číny ročně zamíří víc než 50 milionů zahraničních turistů a země tak vévodí seznamu těch nejnavštěvovanějších. Eiffelova věž, Socha svobody nebo Velká čínská zeď ale zastiňují některé neméně lákavé destinace. Světoběžníci na fóru Quora.com dali dohromady místa, která stojí mimo záři reflektorů a cestovatelé je tak neprávem opomíjejí. BBC vybralo některé z nich, které stojí za prohlédnutí.

Bhútán

bhutan
Země, kterou najdete na východní straně Himálaje, je klidná a plná dechberoucích panoramatických výhledů. Jedním z nich je i výhled na nejvyšší nezdolanou horu světa Gangkhar Puensum.

Bhútán je ale také proslulý tím, že má jedny z nejšťastnějších obyvatel. Podobně jako se jinde počítá HDP, tahle země měří své HDŠ (Hrubé domácí štěstí), do kterého započítává udržitelný rozvoj, ochranu životního prostředí a dobré vládnutí.  A hlavní město Thimphu je jedinou metropolí světa bez semaforů.

Čtěte také: Pilotem v zemi štěstí. Čech přistává na nejzrádnější runwayi pod Himálajem

Bhútán má přísné požadavky na zahraniční návštěvníky, což je součástí jeho oficiální strategie. Turisté musejí mít vízum a musí si zarezervovat svůj pobyt prostřednictvím oficiálního bhútánského provozovatele turismu. Denní turistický poplatek pak dělá 65 dolarů (asi 1875 korun) a putuje na rozvoj místního vzdělání, zdravotnictví a infrastruktury.

Mozambik

mozambique-resort
Na seznamu by mohlo být hodně afrických míst, Irka Deirdre Beecher ale vybrala tuto rozmanitou jihovýchodní zemi: „Protože Mozambik má nádherné pláže s bílým pískem, které omývají teplé vody Indického oceánu.“ Najdete tu taky spoustu ostrovů, na kterých si budete připadat jako na Maledivách, narazíte tu ale na mnohem menší – a příjemnější – množství turistů.

Vychutnat si tu můžete různé oblíbené aktivity: safari v údolí řeky Limpopo, surfování a potápění u pobřeží Tofo nebo plavání s bílými žraloky či mantami obrovskými u souostroví Bazaruto. A ocenit můžete i historii země – na jeho koloniální architektuře nebo středověkých, obchodních městech jako Sofala, kam jezdili svahilští, arabští a perští obchodníci.

Malta

Sliema3
Středomořský ostrov Malta je teplý a dostupný: to vše z něj dělá dobrou alternativu k jeho navštěvovanějším sousedům jako Itálie nebo Řecko. „Nabízí italské jídlo a víno bez italské byrokracie,“ říká cestovatel Deepak Shukla, který žil i na Maltě a nyní přebývá v Londýně. „Navíc je tu zvykem jíst a pít venku,“ dodává. O důvod víc těšit se z celoročního krásného počasí.

Možností k piknikování je hodně: místní doporučují objednat si pastizzi – tedy tradiční pikantní pečivo, většinou plněné ricottou a zapíjené lokálním pivem Cisk. Na Maltě se můžete realizovat nejen gurmánsky. Ostrovní megalitické chrámy z období 7000 až 5000 let před naším letopočtem jsou známé pro svou architektonickou krásou. A nejen tou, je obdivuhodné, že se tehdejším lidem podařilo postavit takové budovy v době, kdy k tomu měli jen velice omezené prostředky.

Rakousko

innsbruck-tirol-202mo
Zejména turista z jiného kontinentu ocení polohu středoevropské země, ze které se vlakem za pár hodin dostane do dalších významných měst a míst regionu. Rakousko má ale co nabídnout i lidem, kteří ze střední Evropy pocházejí.

Na prvním místě je Vídeň, jejímuž kouzlu podlehnete, i když nejste zrovna fanoušky starého mocnářství – už jen pro skvělou nabídku místních muzeí, galerií a divadel. Víte například, že v tamním Weltmuseu (které je však kvůli rekonstrukci až do podzimu 2017 uzavřené) najdete originál ohromné panovnické čelenky posledního aztéckého císaře Moctezumy, kterého na začátku 16. století porazili španělští dobyvatelé? Ano, Vídeň toho nabízí víc, než by se mohlo zdát.

A Rakousko ocení i milovníci hor, a to jak v létě, tak v zimě. V teplých měsících můžete navíc kromě výšlapů do kopců strávit nejedno pěkné odpoledne u nějakého z mnoha rakouských jezer v oblasti Horního Rakouska.

Čtěte také: Víte o cestování všechno? Objevovat svět jako tato pětice jste určitě nezkusili

Kanada

canada-5
Zatímco USA návštěvníky lákají na svá ikonická města a slavné národní parky, jejich severního souseda cestovatelé často přehlížejí. „Hodně lidí si myslí, že Kanada je plná iglú a javorového sirupu, ale to je daleko od pravdy,“ říká Thomas White. „Některá z nejlepších světových měst jsou právě v Kanadě!“

Třeba Vancouver, ve kterém „můžete jezdit na snowboardu i surfovat v jeden den“, nebo Toronto, které je jedním z nejrychleji rostoucích severoamerických měst, anebo taky Québec, který představuje „jednu z nejlepších ukázek evropské architektury mimo Evropu.“ A taky kanadský kulturní „hub Montreal směle konkuruje nejlepším městům světa,“ tvrdí White.

Kromě měst má Kanada i fantastickou a nekonečnou krajinu, která se nabízí k prozkoumávání. Kanadské národní parky jsou navíc často prázdnější než ty u jejího jižního souseda. Návštěvníci parku Algonquin v Ontariu často slyší vytí vlků a v newfoundlandských národních parcích Gros Morne a Terra Nova je zase oblíbenou aktivitou vaření humra.