Minulý týden se na YouTube kanálu Bridgewater Associates objevil nový rozhovor – v hlavní roli Ray Dalio a hlavním tématem Čína. Zakladatel největšího hedgeového fondu světa věří, že země draka stále skýtá investiční příležitosti, které se během našich životů již nemusí opakovat.

Dalio, který v našem žebříčku nejbohatších lidí planety okupuje 57. místo, do Číny poprvé vkročil v roce 1984 a od té doby na ni nepřestává mít býčí názor. V aktuálním rozhovoru to dokonce glosoval následovně: „Neinvestovat v Číně je, jako kdybyste během doby britského impéria nechtěli investovat s britským impériem,“ říká muž, který během rozhovoru zmiňuje několik pozoruhodných dat – od nárůstu tržní kapitalizace čínských firem přes dramatické zvýšení HDP až k rostoucím objemům peněz putujících do tamních startupů.

Jeho slova přicházejí, možná poměrně nečekaně, v době, kdy eskaluje americko-čínská obchodní válka a Čína devalvovala jüan na nejnižší úroveň od roku 2008. Americký Fed v reakci zemi označil za manipulátora měny, což je symbolický vzkaz, k němuž od 90. let nedošlo.

Podle Dalia, jehož firma spravuje aktiva zhruba za 160 miliard dolarů, však aktuální obchodní válka představuje faktor, na který se při rozhodování o investicích do čínských aktiv netřeba příliš ohlížet. „Konflikt dává z hlediska historického kontextu naprostý smysl. Když se rodí nová velmoc, která ohrožuje pozici té aktuální, přirozeně vzniká svár. To se jen během posledních 500 let stalo nesčetněkrát,“ tvrdí Dalio.

Kompletní rozhovor s Rayem Daliem

V otázce, jak riskantní investování v Číně je, se legenda světa hedgeových fondů odvolává k Evropě, Americe a dalším trhům, které údajně nenabízejí o nic větší jistoty. Evropu prý ohrožuje monetární politika, Ameriku zase třeba vzrůstající nerovnost mezi obyvateli. Dalio uznává, že je dobré mít investiční žetony po celé šíři geografického stolu, nicméně minimálně na úrovni rétoriky posouvá vyšší komínek k čínské kartě.

S podobným narativem vystoupil už v květnu letošního roku Paul Podolsky, který se v Bridgewater Associates jako stratég Čínou zabývá. Představitelům Arizonského penzijního fondu, který je klientem Daliovy firmy, tehdy sdělil, že Čína se do 10 let stane největší ekonomikou světa.

Argument obou pánů je totožný – kdysi uzavřená ekonomika se otevírá světu, tamější trhy se stávají likvidními, následuje růst a reorganizace zajetých finančních pořádků.

Do jaké míry nicméně platí, že se Čína otevírá a více integruje do globální ekonomiky, je zejména s vědomím duelu Donald Trump vs. Si Ťin-pching velkou otázkou. Ještě větší otazník visí nad tím, zda z tohoto souboje vyjde lépe ekonomika stimulovaná do značné míry státními zásahy.

V Bridgewater Associates mají od roku 2016, odkdy také na čínských trzích mohou obchodovat, čínskou pobočku. Loni v létě jim bylo odsouhlaseno prodávat své investiční produkty tamějším institucím a zámožným investorům.

Fond Pure Alpha, který je hlavní hvězdou Daliovy výstavní investiční skříně, zatím zažívá nezvykle špatný rok – za první pololetí spadl o 4,9 %.